A brit egyetemek pénzügyi nehézségekkel szembesülnek, mivel a külföldi diákvízum-számok 20 éves mélypontra süllyedtek

| október 16, 2024
A brit egyetemek pénzügyi nehézségekkel szembesülnek, mivel a külföldi diákvízumok száma 20 éves mélypontra süllyedt
A kép a prostooleh jóvoltából a Freepik oldalon keresztül

Az Egyesült Királyságban (UK) az egyetemek egyre nagyobb pénzügyi gondokkal küzdenek a nemzetközi hallgatói vízumkérelmek jelentős csökkenése miatt.

A csökkenés, amely több mint 20 éve a legnagyobb visszaesést jelenti, széles körű aggodalmat váltott ki az iparágban.

Az Egyesült Királyság belügyminisztériumának legfrissebb adatai szerint idén januártól szeptemberig mindössze 368 500 elsődleges és eltartott hallgatói kérelem érkezett.

Ez 31 százalékos csökkenést jelent az előző év azonos időszakában mért 533 400-hoz képest.

2024 júliusa és szeptembere között 16 százalékkal csökkent a támogatott diákvízum iránti kérelmek száma 2023-hoz képest.

A tavalyi év azonos időszakában mért 312 500-ról mindössze 263 400-an voltak, ami 49 100-zal kevesebb, mint 2023 azonos három hónapjában.

Az éles visszaesés azért aggasztó, mert ebben az időszakban általában megugrik a jelentkezések száma, mivel a diákok az új tanévre készülnek.

Emellett a Belügyminisztérium adatai szerint 89 százalékkal csökkent a nemzetközi diákok eltartottjai által benyújtott vízumkérelmek száma.

Ugyanebben az időszakban, 2024 júliusa és szeptembere között a nemzetközi hallgatói jelentkezések száma a tavalyi 59 900-ról 6700-ra csökkent.

A hallgatói vízumkérelmek számának csökkenése pénzügyi hatással van az egyesült királyságbeli egyetemekre

A nemzetközi hallgatók az Egyesült Királyság egyetemei számára kritikus bevételi forrást jelentenek.

Sokkal magasabb tandíjat fizetnek, mint a hazai diákok, akiknek a tandíját a kormány korlátozza.

Átlagosan a nemzetközi díjak sok egyetem esetében a teljes bevétel közel 20 százalékát teszik ki.

Ez körülbelül 11 milliárd font bevételt jelent az oktatási ágazatban – jelentette a Times Higher Education.

A vízumkérelmek számának közelmúltbeli erőteljes csökkenése súlyos pénzügyi veszteségekhez vezethet.

Az Institute for Fiscal Studies (IFS) becslése szerint a nemzetközi hallgatók számának 16 százalékos csökkenése jövőre akár 1 milliárd font bevételkiesést is eredményezhet.

Ez a pénzügyi teher akkor jelentkezik, amikor az egyetemek már most is a befagyasztott hazai tandíjakkal és a növekvő működési költségekkel küzdenek.

Nick Hillman, a Higher Education Policy Institute (HEPI) igazgatója aggodalmát fejezte ki a tágabb értelemben vett következményekkel kapcsolatban.

„Ezek a kemény számok megerősítik azon félelmünket, hogy az előző kormány változtatásai kevésbé vonzó célponttá tették az Egyesült Királyságot a tanulmányok folytatására” – mondta a BBC-nek.

Hillman hozzátette, hogy egyes egyetemek „egzisztenciális válsággal” nézhetnek szembe, ha nem tudnak alkalmazkodni a hirtelen bevételcsökkenéshez.

A nemzetközi hallgatók számának csökkenése valószínűleg a kisebb és kevésbé tekintélyes egyetemek számára lesz a legsúlyosabb pénzügyi hatás.

Ezek a kisebb egyetemek nagymértékben támaszkodnak a nemzetközi hallgatói díjakra, hogy támogassák hazai programjaikat.

Dr. Diana Beech, a London Higher vezérigazgatója szerint a nagyobb, jó hírnévvel rendelkező egyetemek talán átvészelik a vihart.

A kisebb intézmények azonban komoly pénzügyi nehézségekkel nézhetnek szembe, ha továbbra is küzdenek a munkaerő-felvétellel.

Figyelmeztetett arra, hogy „a nemzetközi vízumkiadás további lassulása vagy más pénzügyi ellenszél potenciálisan jelentős gazdasági költségekkel járhat”.

A nemzetközi diákvízum-politika megváltoztatására szólít fel

A brit egyetemek pénzügyi nehézségekkel szembesülnek, mivel a külföldi diákvízumok száma 20 éves mélypontra süllyedt
Kép készítette: jcomp a Freepik oldalon

Számos egyetemi vezető felszólítja az Egyesült Királyság kormányát, hogy gondolja át bevándorlási politikáját.

Egyre nagyobb a nyomás az olyan politikák visszaállítására, amelyek vonzóbbá teszik az Egyesült Királyságot a nemzetközi diákok számára.

A diákok számára a családjukat az Egyesült Királyságba behozni kívánó diákok lehetőségének visszaállítása lehetne az egyik olyan politika, amelyet vissza lehetne állítani.

Az egyetemi adminisztrátorok is sürgetik a kormányt, hogy tartsa fenn a diplomás vízumot.

A Graduate vízum lehetővé teszi a nemzetközi hallgatók számára, hogy tanulmányaik befejezése után legfeljebb két évig az Egyesült Királyságban maradjanak.

A program nagy vonzerőt jelent a nemzetközi diákok számára, akik az Egyesült Királyságban szeretnének munkatapasztalatot szerezni, mielőtt hazatérnének hazájukba.

Az Egyesült Királyságban tanuló nemzetközi diákok vízumszabályainak legújabb változásai

A nemzetközi diákvízumkérelmek számának csökkenése elsősorban az Egyesült Királyság kormánya által bevezetett szigorúbb bevándorlási szabályoknak tulajdonítható.

A bevándorlási változások az év elején korlátozták a legtöbb nemzetközi diákot abban, hogy eltartottakat hozzon magával az Egyesült Királyságba.

Csak a posztgraduális kutatás vagy a kormány által támogatott speciális tanfolyamokra lehet családot hozni.

A nemzetközi diákoknak azt is megtiltották, hogy a tanfolyam befejezéséig munkavállalási vízumra váltsanak.

Az Egyesült Királyság kormánya is szigorúbb megfelelési előírásokat vezet be a nemzetközi hallgatókra vonatkozóan.

2025-től kezdődően a diákvízum kérelmezésekor magasabb minimális jövedelmi követelménynek is meg kell felelniük.

A munkaerő-közvetítőknek és az alügynököknek regisztrálniuk kell, és be kell építeniük az ügynökminőségi keretrendszerből származó minőségellenőrzéseket.

Akkor is elveszíthetik az engedélyüket, ha az általuk toborzott külföldi diákok nem felelnek meg az Egyesült Királyság vízumellenőrzésének, nem iratkoznak be, vagy nem fejezik be a tanfolyamot.

Bár ezeknek az intézkedéseknek az volt a célja, hogy a bevándorlók számát összességében visszafogják, kedvezőtlenül hatottak a felsőoktatási ágazatra.

Mark Corbett, a London Higher munkatársa arra figyelmeztetett, hogy ezek a kulturális csere elmaradását eredményezhetik, és gyengíthetik a kulcsfontosságú iparágak tehetséggondozását.

Az egyetemekre gyakorolt hatás az elkövetkező hónapokban, az egyetemek beiratkozási számainak véglegesítésével válik majd egyértelműbbé.

A jelenlegi tendencia azonban arra utal, hogy sok egyetem jelentős pénzügyi kihívásokkal néz szembe.

Az egyetemek most az alkalmazkodás módját keresik, ami magában foglalhatja a költségek csökkentését, a személyzet létszámának csökkentését vagy alternatív bevételi források megtalálását.

Az Egyesült Királyság nettó migrációjának csökkentése

A brit egyetemek pénzügyi nehézségekkel szembesülnek, mivel a külföldi diákvízumok száma 20 éves mélypontra süllyedt
A kép a Freepik jóvoltából

Az összes vízumkérelem, beleértve a munkavállalók és a diákok vízumkérelmeit is, 36 százalékkal csökkent a tavalyi évhez képest.

Az idei év első kilenc hónapjában mindössze 582 000 kérelmet nyújtottak be, szemben az előző évi 913 700 kérelemmel.

A belügyminisztérium ezt a csökkenést az előző konzervatív kormány által bevezetett új bevándorlási szabályoknak tulajdonítja.

A változtatások közé tartozik a külföldi munkavállalók és diákok családtagjainak bevitelére vonatkozó korlátozások, a szakképzett munkavállalókra vonatkozó bérküszöb megemelése, valamint a vízumlehetőségek csökkentése bizonyos szakmák esetében.

A Nemzeti Statisztikai Hivatal jelentése szerint az Egyesült Királyság nettó migrációja 2023 végére 685 000 fő lesz, szemben a 2022-es 764 000 fős rekordszámmal.

Sir Keir Starmer brit miniszterelnök ígéretet tett arra, hogy csökkenteni fogja ezeket a számokat, de konkrét célt még nem tűzött ki.

Az új munkáspárti kormány célja, hogy csökkentse az ország függőségét a külföldi munkavállalóktól, és javítsa az Egyesült Királyságban dolgozók képzését.

A vízumszabályokat megsértő és illegális munkavállalókat foglalkoztató vállalkozásokkal szemben is több alkalommal hajtott végre végrehajtási intézkedéseket.