Az EU bíróság elé viszi az Egyesült Királyságot a szabad mozgásra vonatkozó jogszabályok megsértése miatt

| december 18, 2024
A képet a Luxofluxo, CC BY-SA 4.0, via Wikipedia

Az Európai Bizottság az Európai Unió Bírósága (EUB) elé viszi az Egyesült Királyságot, mert nem tartja be a szabad mozgásra vonatkozó jogszabályokat.

Azt állítja, hogy az Egyesült Királyság nem teljesítette az Európai Unió (EU) polgárai tartózkodási és családegyesítési jogainak védelmére vonatkozó jogi kötelezettségeit.

„Az Egyesült Királyság válaszainak gondos értékelését követően a Bizottság fenntartja, hogy a sérelmek számos elemét továbbra sem kezelték” – áll az EU Bizottság közleményében.

„A Bizottság ezért úgy döntött, hogy az Egyesült Királyságot az Európai Unió Bírósága elé utalja” – áll a közleményben.

A szabad mozgásra vonatkozó jogszabályok biztosítják, hogy az uniós polgárok és családtagjaik korlátozások nélkül élhessenek és dolgozhassanak a tagállamokban.

Bár az Egyesült Királyság 2020-ban hivatalosan kilépett az EU-ból, bizonyos megállapodások továbbra is kötik.

Miért viszi az EU bíróság elé az Egyesült Királyságot

Az Európai Bizottság 2024 júliusában hivatalos figyelmeztetést, úgynevezett indokolással ellátott véleményt adott ki.

Követelte, hogy az Egyesült Királyság két hónapon belül foglalkozzon ezekkel az aggályokkal, és figyelmeztetett, hogy jogi lépéseket tesz.

Az Egyesült Királyság válaszának áttekintése után a Bizottság megállapította, hogy a kérdések továbbra is megoldatlanok, ami az Európai Unió Bíróságához fordult.

Az Európai Bizottság által az EUB előtt indított ügy három fő aggályra összpontosít.

Lakossági jogok

Az Egyesült Királyságban élő uniós polgárok késedelemmel és nehézségekkel szembesültek, amikor az Európai Unió letelepedési rendszere (EUSS) keretében „letelepedett státusz” iránti kérelmet nyújtottak be.

Az EUSS az Egyesült Királyság azon programja, amely a kilépési megállapodást hajtja végre, és a pályázatokban számos elmaradás tapasztalható.

A kilépési megállapodás biztosítja az Egyesült Királyságban élő uniós polgárok jogait, amikor az Egyesült Királyság 2020-ban kilép az EU-ból.

A letelepedett státusz biztosítja az uniós polgárok számára, hogy az Egyesült Királyságban élhessenek és dolgozhassanak, és zavartalanul utazhassanak.

Családegyesítés

A Bizottság úgy véli, hogy az Egyesült Királyság méltánytalan korlátozásokat vezetett be az uniós polgárok családtagjaira, különösen a nagycsaládosokra vonatkozóan.

Az EU kijelenti, hogy a letelepedett státuszért folyamodó vagy azt el nem fogadó személyek nem szembesülhetnek hátrányos megkülönböztetéssel vagy akadályokkal.

Szabad mozgás

Az Egyesült Királyság és az uniós tagállamok között utazó uniós polgárok számára akadályokat jelentettek.

Azt állítja, hogy az EUSS keretében az érintettek számára biztosított digitális bevándorlási státusz sokak számára gyakran elérhetetlen.

Az Egyesült Királyság kormányának válasza

A kép a Tumisu jóvoltából a Pixabayen keresztül

Az Egyesült Királyság kormánya tagadta, hogy vétett volna, és kitart amellett, hogy betartotta a kilépési megállapodásban foglaltakat.

A Downing Street szóvivője nem kívánt nyilatkozni az Egyesült Királyság uniós tagságának idejéből és az azt követő átmeneti időszakból származó jogi eljárásokról.

A szóvivő azonban a következőket mondta a The Independentnek: „Arra összpontosítunk, hogy újrarendezzük az EU-val való kapcsolatunkat, hogy a Brexit a britek számára működjön”.

A jogi ügyre akkor kerül sor, amikor a Keir Starmer miniszterelnök vezette brit kormány megpróbálja javítani kapcsolatait az európai vezetőkkel.

Ezek az erőfeszítések magukban foglalják a kereskedelmi akadályokról, a biztonsági együttműködésről és a pénzügyi szolgáltatásokról szóló megbeszéléseket.

Az EU azonban világossá tette, hogy a további előrelépéshez elengedhetetlen a megállapodások betartása.

Mit jelent ez az uniós polgárok számára

Az ügy közvetlenül érinti a jelenleg az Egyesült Királyságban élő több mint 5 millió uniós polgár jogait.

A kilépési megállapodás értelmében a Brexit előtt és az átmeneti időszak alatt Nagy-Britanniában élő uniós polgárok számára védelmet biztosítottak.

Ez magában foglalja az EUSS szerinti állandó tartózkodás vagy letelepedett státusz kérelmezésének jogát.

Sok uniós polgár azonban hosszú késedelemmel, bonyolult kérelmezési eljárásokkal és korlátozott támogatással szembesült.

Az Európai Bizottság jogi lépései célja, hogy biztosítsa e védelem fenntartását.

Ha az EUB úgy találja, hogy az Egyesült Királyság megszegi kötelezettségvállalásait, a bíróság korrekciós intézkedéseket rendelhet el és bírságokat szabhat ki.

Ez határozottan azt sugallná, hogy a brit kormánynak tiszteletben kell tartania a Brexit-tárgyalások során kötött megállapodásokat.

Mi történik ezután

A képet Daniel Diaz jóvoltából a Pixabay segítségével

Ez a jogvita rávilágít az EU és az Egyesült Királyság közötti kapcsolatok kezelésének a Brexit utáni folyamatos kihívásaira.

Hangsúlyozza továbbá a kivonulási folyamat során kötött megállapodásokra támaszkodó polgárok jogainak védelmének fontosságát.

Az Egyesült Királyságban élő uniós polgárok számára az ügy kimenetele egyértelműbbé teheti a tartózkodási jogaik védelmét.

A jogi eljárás időbe telik, de az eredmény hatással lehet az Egyesült Királyságban élő uniós polgárok millióira, és meghatározhatja az EU és az Egyesült Királyság jövőbeli kapcsolatainak alaphangját.