Kolumbia vízumkötelezettséget vezet be a brit utazók számára az Egyesült Királyság politikájára válaszul

| december 2, 2024
Kolumbia vízumkötelezettséget vezet be a brit utazók számára az Egyesült Királyság politikájára válaszul
A képet Michael Barón jóvoltából az Unsplash-en keresztül küldték.

Kolumbia bejelentette, hogy a brit utazóknak vízumra van szükségük az országba való beutazáshoz – jelentette az Associated Press.

Ez a döntés válaszul született arra, hogy az Egyesült Királyság (UK) visszaállította a vízumkötelezettséget a kolumbiai állampolgárokkal szemben.

Gustavo Petro elnök 2024. november 27-én bejelentette, hogy a brit állampolgároknak vízumot kell szerezniük Kolumbiába való beutazáshoz.

Az X-en közzétett üzenetében Petro „a kölcsönösség elvét” jelölte meg a britekkel szembeni vízumkötelezettség bevezetésének indokaként.

A viszonosság elve a nemzetközi diplomáciában bevett gyakorlat.

Az országok gyakran tükrözik a vízumpolitikát, hogy fenntartsák a méltányosságot és az egyensúlyt a kétoldalú kapcsolatokban.

A kolumbiai elnök nem közölt további részleteket arról, hogy a vízumkorlátozások mikor lépnek hatályba.

Alig egy nappal korábban Seema Malhotra brit bevándorlási miniszter bejelentette, hogy visszaállítja a vízumkötelezettséget a kolumbiai állampolgárokkal szemben.

Ez azt is jelenti, hogy a tervek szerint a kolumbiaiak már nem kérhetnek elektronikus utazási engedélyt (ETA) az Egyesült Királyságban.

Az Egyesült Királyságba látogató kolumbiaiaknak mostantól legfeljebb hat hónapos rövid látogatásokhoz szabványos látogatói vízumra van szükségük.

Az Egyesült Királyságon átutazó kolumbiai utazóknak közvetlen légi tranzitvízumra van szükségük, még határellenőrzés nélkül is.

Az Egyesült Királyság és Kolumbia közötti vízummentes utazás története

Az Egyesült Királyság 2022-ben feloldotta a vízumkötelezettséget a kolumbiai állampolgárok rövid távú látogatásai tekintetében.

Ez lehetővé tette a kolumbiaiak számára, hogy turisztikai, üzleti és családi látogatások céljából szabadon beutazzanak az Egyesült Királyságba legfeljebb hat hónapig.

Ez a döntés a két ország közötti kapcsolatok erősítésére és a kölcsönös gazdasági és kulturális csere előmozdítására irányuló szélesebb körű erőfeszítések része volt.

Hasonlóképpen, Kolumbia engedélyezte a brit utazók vízummentes látogatását.

Ez tette az országot vonzó célponttá a Dél-Amerikában kalandot kereső brit turisták számára.

A brit látogatók gyakran látogatnak Kolumbia olyan nyüzsgő városaiba, mint Bogotá és Medellín.

A természeti látványosságok, például az amazóniai esőerdő és a karibi tengerpartok is vonzzák őket.

Ezek a vízummentességi megállapodások döntő szerepet játszottak a turizmus és a kereskedelem fellendítésében, és segítették a két nemzetet a szorosabb kapcsolatok kiépítésében.

A közelmúltbeli szakpolitikai változások azonban azzal fenyegetnek, hogy e nyereségek egy részét visszafordítják.

Miért vezette be az Egyesült Királyság újra a vízumot a kolumbiaiak számára?

Kolumbia vízumkötelezettséget vezet be a brit utazók számára az Egyesült Királyság politikájára válaszul
A kép a Freepik jóvoltából

A Parlamenthez intézett levelében Malhotra a kolumbiaiak menedékjog iránti kérelmeinek ugrásszerű növekedését jelölte meg a változás okaként.

Az Egyesült Királyság 2022-ben feloldotta a vízumkötelezettséget a kolumbiaiakkal szemben, és a menedékkérelmek száma az elmúlt két évben jelentősen megugrott.

Roy Barreras, Kolumbia brit nagykövete szerint 2024-ben több mint 940 kolumbiai nyújtott be menedékkérelmet az Egyesült Királyságban.

Ez jelentős növekedés ahhoz képest, hogy 2021-ben mindössze hat kolumbiai nyújtott be menedékjog iránti kérelmet – mutatta ki Barreras.

Azt is állította, hogy egyesek utazási irodákhoz fordultak, amelyek állítólag megtanították őket arra, hogyan csaljanak a menedékkérelmükben.

Az Egyesült Királyság arra is hivatkozott, hogy megnőtt azoknak a kolumbiaiaknak a száma, akik az Egyesült Királyságba érkezésükkor megbuktak a határellenőrzésen.

Malhotra elmondta, hogy a vízumkötelezettség visszaállításáról szóló döntést nem könnyelműen hozták meg, mivel az a törvényes utazókat érinti.

Az utazók egy kisebbsége azonban visszaélt a bevándorlási rendszerrel, ami aláásta a vízummentességi megállapodást.

Az idegenforgalomra és a kereskedelemre gyakorolt lehetséges hatás

Az új vízumkötelezettségek jelentősen befolyásolhatják az Egyesült Királyság és Kolumbia közötti turizmust.

A brit utazók Kolumbia legfontosabb nemzetközi látogatói közé tartoznak, akiket változatos tájai, gazdag történelme és egyedülálló kultúrája vonz.

Csak 2023-ban közel 60 000 brit turista látogatott Kolumbiába, több millió dollárral járulva hozzá az ország gazdaságához.

A vízumkötelezettségek a plusz papírmunka, a díjak és a várakozási idő miatt elriaszthatják az alkalmi utazókat és a spontán utazókat.

Az Egyesült Királyságba látogató kolumbiaiaknak hasonló kihívásokkal kell szembenézniük, amelyek befolyásolhatják a családi látogatásokat, az üzleti utazásokat és a diákcseréket.

A turizmuson túl az új politikák a két ország közötti kereskedelmi és üzleti kapcsolatokra is hatással lehetnek.

Az Egyesült Királyság Kolumbia egyik legnagyobb európai kereskedelmi partnere, és többek között kávét, virágokat és trópusi gyümölcsöket exportál.

A brit vállalatok viszont nagy összegeket fektetnek be Kolumbia energia-, infrastruktúra- és pénzügyi ágazatába.

Emellett az üzleti utazók gyakran támaszkodnak a könnyű bejutásra a partnerségek előmozdítása és a lehetőségek feltárása érdekében.

A vízumkövetelmények a bonyolultság egy újabb rétegét jelentik, ami potenciálisan visszatartja a befektetéseket és lassítja a tárgyalásokat.

E potenciális kockázatok ellenére az Egyesült Királyság fenntartja, hogy a Kolumbiával való kapcsolata továbbra is „baráti”.

Kolumbia vízumkötelezettséget vezet be a brit utazók számára az Egyesült Királyság politikájára válaszul
A kép jóvoltából ASphotofamily via Freepik

A kolumbiai menedékkérelmek számának növekedése egy nagyobb globális migrációs minta része.

Az elmúlt három évben sok kolumbiai menekült Európába és az Egyesült Államokba.

Az Európai Unió is aggodalmát fejezte ki a Dél-Amerikából érkező illegális migráció miatt.

A gazdasági kihívások, a regionális instabilitás és a Kolumbia egyes részein tapasztalható erőszak arra késztette az embereket, hogy külföldön keressenek lehetőségeket.

Az Egyesült Királyság döntése egybecseng más országok hasonló lépéseivel, amelyek a növekvő migrációs nyomás miatt szigorítják a határellenőrzést.

A brit és kolumbiai utazókat arra ösztönzik, hogy jó előre tervezzenek, és gondoskodjanak arról, hogy utazásuk előtt minden vízumkövetelménynek megfeleljenek.

Továbbra is remélhető, hogy ezeket a politikákat a kétoldalú kapcsolatok fejlődésével a jövőben felülvizsgálják.