Az Egyesült Királyság lépéseket tesz annak érdekében, hogy az Európai Unió (EU) új EES határellenőrzési rendszerének bevezetésével a lehető legkisebbre csökkentse a brit utazók számára jelentkező fennakadásokat.
Az EES, azaz a belépési/kilépési rendszer célja a határbiztonság javítása azáltal, hogy biometrikus adatok felhasználásával nyomon követi a nem uniós utasok be- és kiutazását.
Ugyanakkor az utazók óvatosak a várhatóan hosszabb várakozási idő miatt, ami visszatarthatja őket az uniós országok meglátogatásától.
A britek számára egyszerűsített EES-utazást sürgetnek
Az EES egy automatizált határellenőrzési rendszer, amely a nem uniós polgárok és lakosok esetében a kézi útlevélbélyegzés helyébe lép.
A rendszer biometrikus adatokat, például ujjlenyomat- és arcszkennelést használ, hogy nyomon követhesse az utazók schengeni térségbe való be- és kilépését.
Célja a biztonság fokozása azáltal, hogy az útlevéladatok mellett biometrikus adatokat is digitálisan rögzít, hogy pontosabban nyomon lehessen követni a tartózkodási időn túli tartózkodásokat.
Az eredetileg 2022-re tervezett EES technikai késedelmekbe ütközött, és most a tervek szerint 2025-ben kerül fokozatosan bevezetésre.
Továbbra is aggályos azonban, hogy az uniós tagállamok teljes mértékben felkészültek-e az EES bevezetésére, különösen a kezdeti időszakban.
Az EES Közlekedési Ipari Kommunikációs Csoport ülésén a Külügyminisztérium egyik tisztviselője elmondta, hogy az Egyesült Királyság szorgalmazza az EES-ellenőrzések zökkenőmentesebbé tételét állampolgárai számára.
Az Egyesült Királyság tisztviselői a hírek szerint lobbiznak azért, hogy a brit utazók számára egyszerűsített eljárás jöjjön létre egy „különleges bánásmódot biztosító mechanizmus” révén.
A Travel Gossip beszámolója szerint a különleges bánásmód lehetővé tenné az Egyesült Királyság állampolgárainak, hogy elkerüljék a felesleges lépéseket.
Ez magában foglalja azt is, hogy nem kell ujjlenyomatot adniuk, mivel az Egyesült Királyság tisztviselői szerint az arc szkennelése elegendő lenne.
Ez azt is magában foglalja, hogy mentesül a további kérdések megválaszolása alól, mivel a britek jelenleg nem kötelesek erre válaszolni.
Az EU nem határozta meg az EES keretében érkezőkre vonatkozó kérdéseket, de valószínűleg a blokkban való tartózkodásuk időtartamára és helyére vonatkoznak majd.
Ezek az erőfeszítések jelentős változást hozhatnak az Európába évente utazó több millió brit számára.
Egyszerűsített intézkedések, mint például a gyors arcszkennelés a határátkelőhelyeken, csökkenthetnék a torlódásokat és javíthatnák az utazás élményét.
Az utazók aggályai az EES utazási késedelmeivel és a magánélet védelmével kapcsolatban
Az EU új határellenőrzési rendszerére való áttérés több szempontból is aggodalomra ad okot az utazók számára.
Ezek közül a legfontosabbak a határátkelőhelyeken a hosszabb várakozási idő lehetősége és a biometrikus adatok szolgáltatásának technikai bonyolultsága.
Néhány utazó adatvédelmi kérdésekre is hivatkozott, mivel óvakodnak az érzékeny információk megadásától, valamint attól, hogy ezeket az információkat hogyan tárolják és használják fel.
Ezek a kérdések sok utazót érintenek, de az EU-turisták nagy csoportjaként a britek reagálása az európai foglalkoztatási stratégiára jelentős következményekkel járhat.
A Co-op Insurance nemrégiben végzett felméréséből kiderült, hogy a britek 21 százaléka tervezi, hogy az új határrendszer miatt teljesen kihagyja az EU-ba való utazást.
A felmérés rámutatott a várható késedelmek miatti csalódottságra és a kötelező biometrikus regisztrációs eljárással kapcsolatos bizonytalanságra.
Ez az EES miatti utazási bojkott bajba sodorhatja azokat az uniós országokat, amelyek nagymértékben támaszkodnak a brit turistákra.
Spanyolország például 2022-ben több mint 15 millió brit látogatót fogadott, ami az ország egyik legnagyobb turisztikai demográfiai csoportjává teszi őket.
E számok érzékelhető csökkenése kedvezőtlenül befolyásolhatja a turizmustól függő dél-európai nemzetek gazdaságát.
Ezek az aggodalmak felerősítették azokat a felhívásokat, hogy az EU működjön együtt az Egyesült Királysággal az utazási zavarok enyhítése érdekében.
Az utazási ágazat fél az új határrendszer hatásaitól
Az utazási ágazat vezetői szintén aggodalmukat fejezték ki az EES logisztikára gyakorolt hatása miatt.
Sokan arra figyelmeztettek, hogy az új rendszer jelentős késésekhez vezethet a repülőtereken, kikötőkben és vasútállomásokon.
A várható késések miatt a doveri kikötőben vészhelyzeti forgalmi terveket dolgoztak ki, hogy megelőzzék a Kentben kialakult torlódásokat.
A légitársaságok figyelmeztettek, hogy a határon kialakult torlódások miatt az utasok a repülőgépeken vagy a kifutópályán rekedhetnek.
A közlekedési és utazási vezetők több egyértelműséget és iránymutatást kértek az EES-rendszerről és arról, hogy az hogyan befolyásolhatja az utazást.
Ők is szívesebben tesztelik a rendszert éles környezetben, egy kis utazócsoporttal, hogy lássák, hogyan működik.
Ez segíthet a problémák azonosításában és a megoldások keresésében, mielőtt az EES-t minden utazóra alkalmaznák.
Sokan azt is remélik, hogy a fejlesztés alatt álló EES mobilalkalmazás segíthet felgyorsítani az EES-ellenőrzéseket.
Egy alkalmazás vagy egy külső helyszín, ahol az utazók kitölthetik a nyomtatványokat és benyújthatják a biometrikus adatokat, segíthetne felgyorsítani a határátlépési időt.
Az EES bevezetésének közeledtével az utazókat arra biztatjuk, hogy tervezzenek előre és maradjanak rugalmasak.
Ez magában foglalja azt is, hogy több időt kell hagyni a határokon, és naprakésznek kell maradni a beutazási követelmények változásait illetően.
A tisztviselők megjegyezték, hogy a végrehajtás első hónapjaiban késések és zűrzavar valószínűsíthető, és akár egy évig is eltarthat.
Előre tekintve
Az Egyesült Királyság lobbitevékenységének sikere döntő szerepet fog játszani abban, hogy az EES milyen hatással lesz a brit utazókra.
Ha az EU beleegyezik, az Egyesült Királyságban utazók kevesebb fennakadással szembesülhetnek, ami zökkenőmentesebb élményt biztosít az uniós úti célok meglátogatásakor.
Azt azonban, hogy az EES bevezetése mennyire lesz zökkenőmentes, még nem lehet tudni, mivel nem jelentettek be konkrét indulási időpontot.
Sok határőr alig várja, hogy elkezdhesse a rendszer tesztelését, hogy az esetleges problémákat idejekorán észrevegye és megelőzze.
Az Egyesült Királyságnak és az EU-nak egyaránt közös érdeke, hogy a turizmus és a kereskedelem zavarainak minimalizálása mellett fenntartsák az erős utazási kapcsolatokat.
Folyamatos együttműködéssel és felkészüléssel az EES-re való áttérés végül minden érintett fél számára előnyös lehet.