Angliában az egyetemi tandíjak emelkednek a diákvízumkérelmek számának jelentős csökkenése ellenére is

| november 14, 2024
Angliában az egyetemi tandíjak emelkednek a diákvízumkérelmek számának jelentős csökkenése ellenére is
A képet a fabrikasimf jóvoltából a Freepik oldalon keresztül küldték.

Angliában jövő ősszel emelkednek az egyetemi tandíjak, ami növeli a diákok éves oktatási költségeit.

Az Egyesült Királyság (UK) kormánya annak ellenére hagyta jóvá a tandíjemelést, hogy a közelmúltban csökkent a nemzetközi hallgatói jelentkezések száma.

Ez aggodalomra ad okot azzal kapcsolatban, hogy a megnövekedett költségek hogyan hatnak majd a diákokra, a családokra és az egyetemekre.

Az egyetemi díjak emelésének oka

2025 októberétől az angliai egyetemi tanulmányok éves költsége a BBC szerint 9250 fontról 9535 fontra, azaz 285 fonttal emelkedik.

Ez az emelés megtöri az egyetemi díjak nyolcéves befagyasztását, amelyeket először 2017-ben maximáltak.

Célja, hogy kezelje az ágazat finanszírozási válságát, amelyet a díjváltozások nélküli évek és az infláció miatt növekvő költségek súlyosbítottak.

Bridget Phillipson brit oktatási miniszter kijelentette, hogy az emelés olyan kiadásokat fedezne, mint a tanári fizetések és a tanszerek, amelyek drágábbak lettek.

„A kormánynak meg kell hoznia a szükséges kemény döntéseket, hogy az egyetemeket szilárdabb pénzügyi alapokra helyezze” – mondta Philipson az alsóházban.

Ez biztosítja, hogy „több lehetőséget tudnak biztosítani a diákoknak és növekedést a gazdaságunk számára” – tette hozzá.

A kormány emellett bejelentette, hogy a diákok megélhetési költségeinek fedezésére évente akár 414 fonttal több fenntartási kölcsönt nyújtanak.

„Ennek a kormánynak az a küldetése, hogy lebontsa a lehetőségek előtt álló akadályokat” – mondta az oktatási miniszter.

„Meg fogjuk javítani az alapokat; biztosítani fogjuk a felsőoktatás jövőjét” – hangsúlyozta Phillipson.

Az egyetemek közel 40 százaléka deficites, és a közelmúltbeli vízumpolitikai változások befolyásolták a több nemzetközi hallgató beiskolázására irányuló erőfeszítéseket.

Csökkenő nemzetközi hallgatói jelentkezések

Angliában az egyetemi tandíjak emelkednek a diákvízumkérelmek számának jelentős csökkenése ellenére is
A kép a The Jopwell Collection jóvoltából az Unsplash-en keresztül készült.

A tandíjemelésre azért kerül sor, mert az angliai egyetemekre is kevesebb nemzetközi hallgató jelentkezik.

Az Egyesült Királyság belügyminisztériumának adatai azt mutatják, hogy a diákvízum iránti kérelmek 16 százalékkal csökkentek idén július és szeptember között a tavalyi évhez képest.

A nemzetközi hallgatók gyakran magasabb tandíjat fizetnek, mint a helyi hallgatók, így jelentős bevételi forrást jelentenek az egyetemek számára.

A nemzetközi diákok számának jelentős csökkenése az iskolák finanszírozásának csökkenéséhez vezethet.

A nemzetközi hallgatói jelentkezések csökkenése elsősorban a bevándorlási szabályok közelmúltbeli változásainak tulajdonítható.

2024-ben az Egyesült Királyság csak a posztgraduális hallgatóknak és az állami finanszírozású képzésekre beiratkozottaknak engedélyezte, hogy családtagjaikat az Egyesült Királyságba hozzák.

A nemzetközi hallgatóknak tilos a tanfolyam befejezése előtt munkavállalási vízumra váltaniuk.

A vízumszabályok szigorítása is folyamatban van, a diákoknak 2025-től kezdve magasabb minimális jövedelemkövetelményt kell teljesíteniük.

A kormány szabályozni fogja a tengerentúli diákok toborzását, és büntetni fogja az ügynököket vagy cégeket, ha a toborzottak nem mennek át a vízumellenőrzésen vagy nem iratkoznak be.

Ezek a szabályok részei annak a kormányzati tervnek, amelynek célja a brit nettó migráció megfékezése, amely 2022-ben 764 000 fővel minden idők legmagasabb értékét érte el.

Egyes vezetők mégis attól tartanak, hogy ez elriasztja a diákokat attól, hogy az Egyesült Királyság egyetemeit válasszák tanulmányaikhoz.

Hogyan hat az egyetemi díjak emelése a diákokra

A diákok és a családok számára a tandíjak emelkedése tovább növeli a pénzügyi kihívásokat.

Az angliai egyetemi tandíjak már most is a legmagasabbak közé tartoznak a világon, és az egyéb megélhetési költségek, például a lakbér, az élelmiszer és a közlekedés is emelkedtek.

Ennek eredményeképpen sok diák aggódik amiatt, hogy még több adósságot kell felvennie, hogy kifizesse az oktatását.

Sok diák azt mondja, hogy a családjuk már eddig is áldozatot hozott azért, hogy egyetemre járhassanak, és a tandíj emelése olyan teher, amelyet nem engedhetnek meg maguknak.

A National Union of Students (NUS) szerint az angliai diákok átlagosan több mint 12 000 fontot költenek évente megélhetési költségekre, az egyetemi díjakat nem számítva.

Ez a pénzügyi nyomás egyeseket arra késztet, hogy megkérdőjelezzék, megéri-e az egyetem a kiadásokat.

A NUS hallgatói pénzügyekről szóló jelentése sürgette a kormányt, hogy találjon új módszereket a hallgatók támogatására és a felsőoktatás megfizethetőbbé tételére.

A felsőoktatás jövője Angliában

Angliában az egyetemi tandíjak emelkednek a diákvízumkérelmek számának jelentős csökkenése ellenére is
A kép a Freepik jóvoltából

A magasabb tandíjak és a kevesebb nemzetközi hallgató kombinációja kérdéseket vet fel az angliai felsőoktatás jövőjével kapcsolatban.

Egyes szakértők szerint a kormánynak felül kellene vizsgálnia a nemzetközi diákvízumokra vonatkozó vízumpolitikáját.

A családállítás lehetőségének visszaállítása hozzájárulhatna ahhoz, hogy az Egyesült Királyság továbbra is vonzó célpont maradjon a diákok számára világszerte.

Mások azzal érvelnek, hogy új tervre van szükség az egyetemek olyan módon történő finanszírozásához, amely nem támaszkodik olyan nagymértékben a diákok tandíjbefizetéseire.

Az új egyetemi díjak bevezetésével sokan remélik, hogy az egyetem megfizethetőbbé és fenntarthatóbbá válik.

A diákok, a családok és az oktatási vezetők hangja valószínűleg alapvető szerepet fog játszani e beszélgetések alakításában.