Az Egyesült Királyság (UK) lakossága történelmi 68,3 millióra nőtt, elsősorban a bevándorlásnak köszönhetően.
Ez derül ki a Nemzeti Statisztikai Hivatal (ONS) legfrissebb adataiból.
A népességnövekedés egy százalékos növekedést jelent az előző évhez képest,
Ez kiemeli a migráció jelentős szerepét az ország demográfiai helyzetének alakításában.
Migráció: A növekedés fő hajtóereje
Az ONS adataiból kiderül, hogy a nettó nemzetközi migráció körülbelül 677 000 fővel növelte az Egyesült Királyság népességét a 2023 közepéig tartó évben.
Ez teszi az Egyesült Királyság népességnövekedésének legjelentősebb tényezőjévé.
A növekedés ellentétben áll a természetes népességváltozással, vagyis a születések mínusz halálozásokkal, amely 16 300 fős hiányt mutatott.
Ez azt jelenti, hogy több ember érkezik az Egyesült Királyságba, mint ahányan belföldön születnek.
Csak Angliában és Walesben a népesség egy százalékkal nőtt, ami több mint 610 000 fővel, 75 éve a legnagyobb éves növekedést jelenti.
Eközben Skóciában és Észak-Írországban szerényebb növekedés volt tapasztalható, ahol a népesség 0,8, illetve 0,5 százalékkal nőtt.
A migrációs minták változása a Brexit után
Az Egyesült Királyságba irányuló migráció jellege a 2016-os Brexit-szavazás óta drámaian megváltozott.
Az Európai Unió (EU) országaiból érkező migráció a bevándorlási szabályok szigorítása miatt jelentősen lelassult.
Ezt ellensúlyozta az olyan nem uniós országokból, mint India, Nigéria és Pakisztán, érkező migránsok számának növekedése.
E migránsok közül sokan létfontosságú szerepet töltenek be az egészségügyi és szociális ellátási ágazatban, amely súlyos munkaerőhiánnyal küzd.
Az új munkavállalási vízumszabályok bevezetése szintén szerepet játszott ebben a változásban.
Ezek előnyben részesítették a nem uniós országokból érkező szakképzett munkavállalókat, megkönnyítve a szakemberek – különösen az egészségügyben dolgozók – számára az Egyesült Királyságba való költözést.
Ennek eredményeképpen az Egyesült Királyság egyre inkább a migránsokra támaszkodik a kritikus közszolgáltatások fenntartásában.
Keir Starmer miniszterelnök, aki 2024 júliusában lépett hivatalba, pragmatikusabb megközelítést alkalmaz a bevándorlással kapcsolatban.
Egyik legfontosabb lépése az volt, hogy visszafordította az előző konzervatív kormány azon tervét, hogy a menedékkérőket Ruandába toloncolják.
Starmer hangsúlyozta a kiegyensúlyozott, igazságos és működőképes migrációs politika fontosságát.
Olyan politikára törekszik, amely elismeri a bevándorlók hozzájárulását az országunkhoz, de a helyi munkaerőt helyezi előtérbe.
A bevándorlás okozta népességnövekedés hatása
Az, hogy az Egyesült Királyság a népességnövekedést a migrációtól teszi függővé, lehetőségeket és kihívásokat egyaránt rejt magában.
Egyrészt a migránsok alapvető szerepet töltenek be a munkaerőhiánnyal küzdő iparágakban.
A Nemzeti Egészségügyi Szolgálat (NHS) például nagymértékben támaszkodik a külföldi munkavállalókra a működés zavartalan fenntartása érdekében.
Sok egészségügyi dolgozó az Egyesült Királyságon kívülről érkezik, különösen olyan országokból, mint India és a Fülöp-szigetek.
Aggodalomra ad okot azonban az is, hogy a népességnövekedés milyen terhet ró a közszolgáltatásokra.
Ez különösen a lakhatás, az oktatás és az egészségügyi szolgáltatások területén érezhető.
A helyi önkormányzatoknak, különösen az olyan magas bevándorlású területeken, mint London, kihívásokkal kell szembenézniük a szolgáltatások iránti megnövekedett kereslet kielégítése során.
Egyes kritikusok szerint a migrációs hullám meghaladta az infrastrukturális beruházásokat.
Állításuk szerint ez a megfizethető lakások hiányához és az egészségügyi szolgáltatásokra való hosszabb várakozási időhöz vezetett.
E kihívások ellenére sok szakértő egyetért abban, hogy a bevándorlás létfontosságú az Egyesült Királyság gazdaságának fenntartásához, különösen az elöregedő népességre való tekintettel.
Mivel a születési arányok csökkennek, és egyre többen mennek nyugdíjba, a migránsok segítenek betölteni a munkaerőhiányt.
Az ONS szerint bevándorlás nélkül az Egyesült Királyság népessége valószínűleg stagnálna, vagy akár csökkenni is kezdhetne az elkövetkező években.
Politikai és társadalmi feszültségek a jövőre nézve
A bevándorlás régóta vitatott téma a brit politikában, és a közelmúltbeli népességnövekedés újra fellángoltatta a vitát.
Egyesek úgy látják, hogy a migránsok az Egyesült Királyság gazdaságának és társadalmának nélkülözhetetlen tényezői.
Mások viszont a közszolgáltatásokra és a társadalmi kohézióra gyakorolt hatás miatt aggódnak.
Az elmúlt hónapokban a bevándorlás ellen tiltakoztak, különösen szélsőjobboldali csoportok.
Ezek a tüntetések, amelyek gyakran a menedékkérők és a gazdasági bevándorlók ellen irányulnak, a lakosság néhány szegmensének növekvő nyugtalanságát tükrözik.
Ez a kérdés valószínűleg továbbra is kihívást jelent majd a kormány számára, mivel a szakképzett munkaerő iránti igény és a helyi munkaerő versenyképességének megőrzése között egyensúlyt kell teremtenie anélkül, hogy a közszolgáltatások megterhelődnének.
A kormány tudja, hogy a növekedés kezeléséhez változásokra lesz szükség.
Ez magában foglalhatná az illegális bevándorlásra vonatkozó szigorúbb szabályozást, a jobb integrációs politikákat és a közszolgáltatásokba történő célzott beruházásokat a növekvő kereslet kielégítése érdekében.
Az Egyesült Királyság népessége az elkövetkező években várhatóan tovább növekszik, bár a növekedés üteme nagyban függ a jövőbeli migrációs politikától.
Az ONS szerint a népesség az évtized végére meghaladhatja a 70 milliót, ha a jelenlegi migrációs trendek folytatódnak.
Az ONS szerint a népesség az évtized végére meghaladhatja a 70 milliót, ha a jelenlegi migrációs trendek folytatódnak.