Franciaország megdönti a brit lakástulajdonosok Brexit utáni korlátozását

| december 22, 2023
Franciaország megdönti a brit lakástulajdonosok Brexit utáni korlátozását

A francia parlamenti képviselők olyan bevándorlási törvényt fogadtak el, amely potenciálisan mentesítheti a brit másodlakás-tulajdonosokat a Brexit utáni vízumszabályok alól.

2023. december 19-én a francia törvényhozók elfogadtak egy erősen vitatott törvényjavaslatot, amely szigorítja a bevándorlási szabályokat. Ez azután következett be, hogy elutasították, és visszaküldték, hogy újrafogalmazzák és átdolgozzák.

Az új bevándorlási törvényjavaslat egyik újonnan bevezetett rendelkezése egy olyan cikkely, amely automatikus hosszú távú tartózkodásra jogosító vízumot biztosít a brit második lakástulajdonosoknak.

„A hosszú távú tartózkodásra jogosító vízumot automatikusan adják ki a Franciaországban második otthonnal rendelkező brit állampolgároknak. Ezért mentesülnek a hosszú távú tartózkodásra jogosító vízum iránti kérelem benyújtása alól” – áll a frissen elfogadott francia bevándorlási törvény egyik cikkében.

A továbbiakban ez így szólt: „A feltételeket, hogy ezt hogyan fogják alkalmazni, a Conseil d’Etat rendeletében fogják tisztázni.”

A Franciaországban ingatlantulajdonnal rendelkező brit állampolgárokra vonatkozó rendelkezést törölték a törvénytervezetből, mielőtt az első ízben az Alkotmányozó Nemzetgyűlés elé került volna.

A képviselők azzal érveltek, hogy a franciaországi ingatlan birtoklása nem elegendő indok a vízummentességhez. Úgy is felfogható, hogy az emberek egy csoportját anyagi helyzetük miatt előnyben részesíti.

Az új francia bevándorlási törvény egyéb rendelkezései közé tartozik többek között a szigorúbb ellátási szabályok bevezetése, különösen a nem dolgozó külföldiek esetében, a családegyesítés szigorúbb feltételei és a tartózkodási engedély iránti kérelmek korlátozása.

Mit jelent ez a franciaországi brit lakástulajdonosok számára?

Franciaország újonnan elfogadott bevándorlási törvényjavaslata nagyszerű hír lehet a Franciaországban ingatlanokkal rendelkező brit állampolgárok számára.

Brit állampolgárok vásároltak ingatlanokat Franciaországban, mielőtt az Egyesült Királyság úgy döntött, hogy kilép az Európai Unióból (EU) vagy Brexit.

Miután azonban az Egyesült Királyság kilépett az EU-ból, csak 90 napnál rövidebb ideig, illetve 180 napos időszakon belül három hónapnál rövidebb ideig tartózkodhattak franciaországi otthonukban.

Nem látogathatnának más uniós országokba sem, ha már 90 napot töltöttek saját franciaországi otthonukban. Ez a harmadik országok állampolgárainak látogatására vonatkozó uniós politikát követi.

Az Egyesült Királyság állampolgárainak vízumot vagy tartózkodási engedélyt kell kérniük ahhoz, hogy hosszabb ideig tartózkodhassanak franciaországi lakóhelyükön, vagy a schengeni térség más országaiba látogathassanak.

Másrészt az Egyesült Királyság utazási szabályai lehetővé teszik, hogy az uniós országokból érkező látogatók legfeljebb hat hónapig vízum nélkül látogathassanak ide.

Franciaország új bevándorlási törvényjavaslatának elfogadásával a brit lakástulajdonosoknak talán nem kell átesniük a vízumformalitásokon. Ezek hosszadalmas, bonyolult és munkaigényes eljárásoknak bizonyulnak.

Mi következik a törvényjavaslat elfogadása után?

A törvényjavaslatban felvázolt változtatás lényegében a brit második lakástulajdonosokat a Brexit előtti szabályokhoz térítené vissza, magyarázza The Local .

Bár a francia parlament már elfogadta a törvényt, annak még számos lépést kell megtennie ahhoz, hogy törvényerőre emelkedjen.

Először is az alkotmánytanács elé kell terjeszteni, hogy biztosítsa a francia alkotmánynak való megfelelést.

Ezután az Államtanácshoz kerül, hogy tisztázza, hogyan kell alkalmazni a mentességet.

Bármelyik testület elutasíthatja az indítványt az uniós joggal vagy a francia alkotmánnyal kapcsolatos aggályokra hivatkozva.

Ha minden a tervek szerint alakul, a törvényjavaslat várhatóan 2024-ben lép hatályba.

Lehetséges bonyodalmak a franciaországi brit ingatlantulajdonosok számára

Franciaország maga állapíthatja meg a vízum- és tartózkodási engedélyekre vonatkozó szabályait, de a 90 napos szabály megváltoztatása hatással lehet más uniós országokra.

Egy uniós szakpolitika – például a 90 napos szabály – módosításához valamennyi tagállamnak szavaznia kell.

Az sem világos, hogy a Franciaországban második lakással rendelkező brit állampolgárok hogyan bizonyítanák a vízummentességet a határra érkezéskor.

A francia képviselők azt sem határozták meg, hogy milyen dokumentumok szolgálnának az Egyesült Királyság állampolgárságának vagy franciaországi ingatlantulajdonának bizonyítékául.

Az új törvényt különösen bonyolíthatja az EU új határellenőrzési rendszerének 2024 októberében történő bevezetése.

Az EU hamarosan bevezetendő elektronikus utazási engedélye, az Európai Utazási és Információs Engedélyezési Rendszer (ETIAS) is hatással lehet rá. Ez a tervek szerint 2025 közepén kerül bevezetésre.

Az Egyesült Királyság és Franciaország kapcsolatai

A két nemzet közelsége miatt az Egyesült Királyság és Franciaország kapcsolata egyedülálló.

A brit állampolgárok 86 000 ingatlannal rendelkeznek Franciaországban a francia Nemzeti Statisztikai és Gazdasági Tanulmányok Intézete (Insee) szerint.

A Connexion által végzett felmérés szerint az 1300 brit lakástulajdonos közül sokan havonta körülbelül 3000 eurót költenek Franciaországban.

A Franciaországban élő brit másodlakás-tulajdonosok is kifejezték azt a vágyukat, hogy gyakrabban látogassák franciaországi lakóhelyüket. A Brexit előtt jellemzően fél évet töltöttek Franciaországban.

2023 decemberében az Egyesült Királyság kormánya megváltoztatta a Brexit utáni utazási szabályokat, hogy a francia iskolai kirándulásokon részt vevő diákok nemzeti személyi igazolványukkal utazhassanak.

Az Egyesült Királyság és Franciaország határán átutazó nem uniós diákoknak nem kell látogatási vízum, de útlevelüknek továbbra is náluk kell lennie.

A döntés azután született, hogy a brit oktatási célú látogatások száma drasztikusan csökkent, ami hatással volt a gazdaságra.