Edinburgh Skócia fővárosa. A középkori óvárostól a modern városképig a látogatók és a helyiek számára is van mit felfedezni. Edinburgh ad otthont Skócia néhány ikonikus nevezetességének, köztük az Edinburgh-i várnak, a Holyrood-palotának és a skót parlament épületének. A város számos múzeumnak és művészeti galériának, valamint virágzó zenei és éjszakai életnek is otthont ad.
Az Egyesült Királyság kormánya 2022-ben bejelentette az új elektronikus vízumrendszer bevezetését, az úgynevezett elektronikus utazási engedélyezési program (ETA) bevezetését. Az ETA célja, hogy egyszerűsítse a jelenlegi vízummentességi eljárást, és megkönnyítse a látogatók számára az Egyesült Királyságba való beutazáshoz szükséges engedély megszerzését. Olvassa tovább, ahogy közelebbről megvizsgáljuk az Edinburgh-ra vonatkozó brit ETA-t és annak az Egyesült Királyságba való utazásra gyakorolt hatásait, valamint röviden feltárjuk a város történetét és eredetét.
Edinburgh története
Az eredet
Edinburgh történelme a 7. századig nyúlik vissza. A 12. században I. Dávid király alapította Edinburgh városát, amely királyi vármegye lett. A várost egy erőd védte, és a Castle Rock – egy kialudt vulkán – alatt feküdt. A középkorra Edinburgh a kereskedelem és a kereskedelem fontos központjává vált. A város jelentős szerepet játszott a skót függetlenségi háborúkban is.
1314-ben Robert the Bruce király legyőzte az angol sereget a Bannockburn-i csatában, megszilárdítva Skócia független nemzet státuszát. A művészethez, irodalomhoz és filozófiához való számos hozzájárulása miatt Edinburgh azóta az „északi Athén” néven ismert. Skócia fővárosa is volt 1437-től 1707-ig, amikor is elfogadták az unióról szóló törvényt, amely a Nagy-Britanniai Királyság részévé tette. Edinburgot ma is Skócia fővárosának tekintik, de az Egyesült Királyság új parlamentje Westminsterben található.
Újváros
A 18. században Edinburgh óvárosa egyre zsúfoltabbá vált. Ezzel egy időben a skót felvilágosodás teljes lendületben volt, és számos vezető gondolkodó lelkesen próbálta elképzeléseit a gyakorlatban is megvalósítani. Ennek eredményeként számos tervező összefogott, hogy megalkossák Edinburgh új városát.
Az új város az óváros tágasabb és rendezettebb alternatívája kívánt lenni, és a várostervezéssel kapcsolatos legújabb elképzelések közül sokat beépített. A grúz korszakban fellendült az építkezés, és az Újváros hamarosan divatos lakóhely lett azok számára, akik megengedhették maguknak, hogy elköltözzenek az Óvárosból.
Látogatható helyek Edinburgh-ban
Edinburgh-i kastély
https://goo.gl/maps/ReVckxZJY9mSq3kP9
Az edinburghi kastély Skócia egyik legnépszerűbb turisztikai célpontja. Egy kialudt vulkán tetején fekszik, és a város számos pontjáról látható. A legkorábbi ismert települések a vaskorból származnak, és úgy vélik, hogy a várat először a 12. században építették. Évszázadokon át királyi rezidenciaként szolgált, és csak a 17. században vált elsősorban katonai laktanyává. A vár ma az UNESCO Világörökség része, és festői kilátást nyújt a városra.
Skóciai Nemzeti Múzeum
https://goo.gl/maps/dJodSpjJbffxhzf56
A 2006-ban alapított Skót Nemzeti Múzeum öt emeletet foglal el, és skót régiségek kiterjedt gyűjteményének ad otthont. Kiemelkedik az állatkiállítás, amely Skócia őshonos vadon élő állatvilágának sokféle példányát mutatja be, valamint az eszkimó részleg, amely bepillantást enged az északi-sarkvidéki népek életmódjába. A múzeum emellett rendkívül informatív, a kiállítások és tárlatok betekintést nyújtanak a skót történelembe és kultúrába. És mindennek tetejébe a tetőről festői kilátás nyílik Edinburgh városára.
Holyroodhouse palota
https://goo.gl/maps/nDGcai1iLNJaq4eM7
A Holyroodhouse-palota a 16. század óta királyi rezidenciaként szolgál. Ma a palota látogatható, és számos fontos történelmi műtárgynak ad otthont, köztük a híres skót koronaékszereknek. A Holyroodhouse-palotát a turisztikai látványosságként betöltött szerepe mellett hivatalos rendezvényekre, például állami bankettekre és ceremóniákra is használják.
A Royal Mile
https://goo.gl/maps/KhXhDPx92DBEBz286
A Royal Mile az Edinburgh-i kastélytól a Holyroodhouse-palotáig tartó, összefüggő utcák sora. A Royal Mile egyik népszerű látványossága a skót parlament épülete, amely a skót parlamentnek ad otthont. További nevezetes látnivalók közé tartozik a St. Giles-székesegyház és a Canongate Kirkyard. Amellett, hogy a Royal Mile történelmi és kulturális központ, számos helyi és nemzetközi üzlet, étterem és kávézó is található itt.
ETA az Egyesült Királyságban Edinburgh-ba
Az Egyesült Királyság az ETA-program néven új elektronikus határellenőrzési rendszert kíván bevezetni, elsősorban bizonyos vízummentes országokból érkező látogatók számára. Jelenleg a vízummentes országokból érkező külföldi látogatóknak nincs szükségük vízumra az Egyesült Királyságba való belépéshez. Ez azonban megváltozik, amint az Egyesült Királyságban bevezetik az ETA-t.
Az Egyesült Királyság ETA-ja segít a határőröknek egyszerűsíteni az országba rövid távú tartózkodás céljából látogató személyek átvilágítási folyamatát. Ez lehetővé teszi a tisztviselők számára azt is, hogy pontosan nyomon kövessék az Egyesült Királyságba évente belépő külföldi látogatók számát. Ezenkívül az ETA-rendszer megkönnyíti a beutazási engedély kérelmezését azok számára, akik rövid távú látogatást kívánnak tenni az Egyesült Királyságban.
Kinek kell brit ETA-t kérelmeznie Edinburgh-ba?
Az Egyesült Királyság ETA-rendszere a vízummentes országokból érkező külföldi utazóknak szól. Az Egyesült Királyság vízummentes országai közé tartozik például Hongkong, az Egyesült Államok, Szingapúr, Kanada, Tajvan és Ausztrália. Az Egyesült Királyság olyan országainak állampolgárainak, mint Anglia, Skócia és Wales, nem kell kérelmezniük az ETA-t. Minden kérelmet az Egyesült Királyságba történő határátkelőhelyre való megérkezés előtt kell kitölteni. Nem kapnak mentességet azok a látogatók, akik a belépéskor nem rendelkeznek érvényes ETA-val.
Az Egyesült Királyságban történő ETA-kérelem benyújtásakor a kérelmezőknek meg kell adniuk néhány személyes adatot, például a nevüket, születési dátumukat és útlevéladataikat. Az utazási terveikkel kapcsolatos néhány kérdésre is válaszolniuk kell. A pályázóknak a biztonsággal kapcsolatos kérdésekre is válaszolniuk kell. Ezekre a kérdésekre azért van szükség, hogy biztosítsuk, hogy minden látogató alacsony biztonsági kockázatot jelent az Egyesült Királyságban. A kérelem elutasításának néhány oka lehet például a súlyos büntetett előélet vagy a terrorizmusban való részvétel.
Mennyi ideig érvényes az Edinburghba szóló brit ETA?
A brit ETA a kiállításától számított 6 hónapig érvényes. A látogatók ezen időszak alatt többször is beléphetnek az Egyesült Királyságba, és az ETA bevezetése nem érinti a meglévő repülőtéri vagy szárazföldi tranzitszabályokat. Ez azt jelenti, hogy az utazók vízum nélkül is átmehetnek az útlevélellenőrzésen, ha megfelelnek a légi oldalon vagy a szárazföldön történő átszállításról szóló rendeletek követelményeinek.
Válthatnak-e az utazók brit vízumra, miután ETA-val léptek be az Egyesült Királyságba?
Az Egyesült Királyság különböző vízum- és vízummentes lehetőségeket kínál az utazók számára, a tartózkodás céljától és időtartamától függően. Azok számára, akik rövid látogatást terveznek, az ETA egy kényelmes lehetőség, amely legfeljebb 6 hónapos tartózkodást tesz lehetővé. Fontos azonban megjegyezni, hogy az ETA-t nem lehet átváltani brit vízumra, amíg az országban tartózkodik. Azoknak, akik 6 hónapnál hosszabb ideig terveznek az Egyesült Királyságban maradni, utazás előtt normál vízumot kell igényelniük.
Mennyi ideig tart egy ETA-kérelem benyújtása?
Az Egyesült Királyságban az ETA kérelmezésének folyamata néhány napot vesz igénybe. Ez idő alatt a dokumentumokat ellenőrzik, és háttérellenőrzést végeznek. Ha a dokumentumokkal kapcsolatban bármilyen probléma merül fel, a kérelmezőket értesítjük, hogy elvégezhessék a szükséges módosításokat. Amint mindent jóváhagytak, az ETA-t kiállítják, és a kérelmező beutazhat az Egyesült Királyságba.
Látogasson el az Egyesült Királyság ETA GYIK weboldalára, ahol többet megtudhat erről az utazási programról.
Edinburgh meglátogatása
A Skócia keleti partján fekvő Edinburgh több mint 1000 éve ad otthont az embereknek. A város gazdag történelme az építészetben is megmutatkozik, az olyan nevezetességek, mint az Edinburgh-i kastély és a Holyrood-palota bepillantást engednek a múltba. Az Edinburgh-ra vonatkozó brit ETA azt jelenti, hogy bizonyos országokból érkező utazók akár 6 hónapig is vízum nélkül látogathatnak Edinburgh-ba. Ez leegyszerűsíti a határellenőrzéssel foglalkozó tisztviselők számára az átvilágítási folyamatot, lehetővé téve a látogatók számára, hogy a vízumkérelemmel járó gondok nélkül fedezzék fel Edinburgh minden látnivalóját.