Manchester City turisztikai díja 2,8 millió fontot hoz az első évben

| május 1, 2024
Manchester City turisztikai díja 2,8 millió fontot hoz az első évben

A BBC jelentése szerint a Manchesterbe látogatók mintegy 2,8 millió fontot segítettek összegyűjteni, miután a város bevezette a turistadíjat.

Manchester városa 2023 áprilisában vezette be a szobánként és éjszakánként 1 £-os látogatói díjat, miután a helyi szállodások 80 százaléka megszavazta azt.

Anglia harmadik legnagyobb városa volt az első olyan úti cél az Egyesült Királyságban (UK), amely „idegenforgalmi adót” vetett ki.

Más idegenforgalmi adókhoz képest a manchesteri idegenforgalmi adó nem a látogatók elriasztására vagy a túlzott turizmus elleni küzdelemre irányul.

Ehelyett az idegenforgalmi díj célja a több látogatót vonzó és az idegenforgalmi bevételeket növelő intézkedések finanszírozása, különösen az alacsony kihasználtságú időszakokban.

Hova megy a Manchester City turista díja

Kumar Mishra, a Manchester City Accommodation Business Improvement District (ABID) szóvivője elmondta, hogy a pénzeszközöket utcaseprésre és marketingkampányokra fordították.

A város 74 szállodáját és szolgálati lakását tömörítő manchesteri ABID kezeli és osztja szét az idegenforgalmi díjból befolyt összegeket.

Egyik célja, hogy magasan tartsa a foglaltsági arányokat, mivel Manchesterben egyre több turistaszálló és apartman épül.

A manchesteri ABID foglalkozik azzal az aggodalommal, hogy a látogatók száma nem tart lépést az új fejlesztésekkel.

Mishra hozzátette, hogy a város látogatói díja pozitívan hatott a város szállásadói szektorára is.

Manchester Cityben 2019 óta közel 23 százalékkal nőtt a rendelkezésre álló ágyak száma, 10 500-ról 12 900-ra.

A Manchester ABID jelentése szerint azonban a kihasználtság három százalékkal csökkent.

Ugyanakkor további 6000 szoba várhatóan 2024-re készül el.

Marketingkampányok folynak a város népszerűsítésére a turisztikai főszezonon túl. Ezek közé tartoznak az olyan események, mint a manchesteri virágfesztivál, a Manchester Pride és a kínai újév ünneplése.

Mishra kijelentette, hogy a városnak „nagy tervei” vannak arra, hogy Manchester jövőre még vonzóbbá váljon a látogatók számára. Ez magában foglalja több zenei rendezvény és üzleti konferencia tervezését.

A finanszírozás a biztonsági személyzet képzésére, valamint a városközpont utcáinak takarítására is irányult.

Cambridge 2025-től tervezi a turisztikai díjak kivetését

A Time Out arról számolt be, hogy Cambridge bejelentette, hogy már 2025-ben idegenforgalmi adót tervez bevezetni.

A manchesteri látogatói díjhoz hasonlóan a cambridge-i idegenforgalmi díj is 2 font éjszakai díj lenne szobánként és éjszakánként.

A becslések szerint a szállodákban megszálló emberek számától függően az éves pénzösszeg körülbelül 2,6 millió fontra rúg.

A városnak először is meg kell alapítania a Szálláshely Üzletfejlesztési Kerületet (Accommodation Business Improvement District, ABID).

Jemma Little, a cambridge-i tanácsok gazdaságfejlesztési menedzsere szerint a tanács nem dönthet úgy, hogy turisztikai díjat vet ki.

Megosztotta: „Szavazást kell tartani a szállodákról a fogadóterületen belül [of Greater Cambridge].”.

Amint a cambridge-i ABID működőképes lesz, a körzetben lévő jogosult szállodák beszedik az idegenforgalmi adót a vendégektől.

Cornwall felvetette az idegenforgalmi adó bevezetésének ötletét.

A Nemzeti Világ szerint Cornwall, az Egyesült Királyság népszerű tengerparti célpontja turisztikai díj bevezetését tervezi.

Malcolm Bell, a Visit Cornwall vezérigazgatója támogatását fejezte ki a „cornwalli adó” bevezetése mellett, hogy a városba látogató turistákból származó haszonból profitálhassanak.

Hozzátette, hogy ha Cornwall bevezeti az idegenforgalmi díjat, akkor a szomszédos Devon városának is be kellene vezetnie.

„Nincs értelme, hogy Devonnak ne legyen, nekünk pedig legyen” – mondta Bell, hogy ne kényszerítsük el a turistákat Cornwallból.

A helyi jelentésekből kiderült, hogy évente több mint négymillió ember látogat el Cornwallba nyaralni vagy üdülni. Emellett 12 millióan tesznek egynapos kirándulást a tengerparti régióba.

Bell kijelentette, hogy ha Cornwall bevezetné a látogatói díjakat, a pénz közvetlenül a helyi vállalkozásokhoz kerülne, nem pedig az államkasszába, mint a rendes adók.

A látogatók „megnyugvást akarnak, hogy a plusz befizetésük valami megfelelő dologra megy” – hangsúlyozta.

A Visit Cornwall vezetője úgy véli, hogy a turisták szívesen fizetnének adót, ha tudnák, hogy a pénz „jó célra megy”.

A cornwalli tanács vizsgálatot indított a tanácsosok vezetésével az egész éves turizmus előnyeinek javítása érdekében, beleértve a rövid távú üdülések regisztrációs rendszerét és az idegenforgalmi adót.

Egyéb díjak az Egyesült Királyságba látogatók számára

Számos más európai úti cél is bevezetett idegenforgalmi adót, hogy jobban ellenőrizni tudja a látogatók számát.

Velence már most is kiveti az egynapos kirándulókra és a szállodai szobákban éjszakázókra vonatkozó idegenforgalmi díjakat.

Portugália, Izland, Belgium, valamint a spanyolországi Barcelona és Valencia szintén extra idegenforgalmi díjakat vet ki.

Az Egyesült Királyságban – Manchester kivételével – Skóciában már létezik egy olyan törvényjavaslat, amely lehetővé teszi a helyi idegenforgalmi adó felszámítását a szállásköltség százalékos arányában.

A walesi kormány is tervezi az idegenforgalmi adó bevezetését.

A látogatók hamarosan több pénzt fognak kiadni, amint az Egyesült Királyság és az EU bevezeti a digitális utazási engedélyeket.

Az Egyesült Királyságban az elektronikus utazási engedély (ETA) 10 fontba kerül alkalmazásonként. Az útlevél két éven belül többszörös látogatásra érvényes, vagy addig, amíg a hozzá kapcsolódó útlevél le nem jár.

2024 végéig minden olyan látogatónak, aki vízum nélkül utazhat az Egyesült Királyságba, beleértve az uniós polgárokat is, vízummal kell rendelkeznie.

Jelenleg csak az Öböl-régióból érkező látogatóknak kell ETA-val rendelkezniük a már megszűnt elektronikus vízummentesség helyett.

Hasonlóképpen, az EU 2025 közepén indítja el az Európai Utazási Információs és Engedélyezési Rendszert( ETIAS).

A 7 euróba kerülő, három évig érvényes igazolvány többszöri látogatást tesz lehetővé bármely uniós tagállamban.

A vízummentes látogatóknak, beleértve a brit állampolgárokat is, ETIAS-szal kell rendelkezniük, mielőtt a schengeni övezetbe utaznak.