Az észak-írországi idegenforgalmi ágazat riadalmat kelt az Egyesült Királyság új elektronikus utazási engedélyezési rendszere (ETA) miatt.
Az új digitális engedélyezési rendszer előírja, hogy a vízummal nem rendelkező utazóknak előzetes utazási engedélyt kell kérniük, mielőtt az Egyesült Királyságba látogatnának.
Észak-Írország idegenforgalmi vezetői és tisztviselői attól tartanak, hogy a politika elriasztja a nemzetközi látogatókat, és megzavarja a határokon átnyúló utazást.
Ez jelentős gazdasági veszteségeket okozhat a régió számára, amely nagymértékben támaszkodik az utazók zökkenőmentes hozzáférésére.
Hogyan befolyásolhatja az ETA az észak-írországi turizmust
A UK ETA egy új digitális engedély, amelyet a vízummentes országokból az Egyesült Királyságba érkező látogatóknak kell beszerezniük.
A 10 fontba kerülő, két évig vagy a hozzá kapcsolódó útlevél lejártáig érvényes ETA célja a biztonság növelése és a határellenőrzés korszerűsítése.
2025. január 8-tól az Európán kívüli vízummentes látogatóknak ETA-re van szükségük ahhoz, hogy az Egyesült Királyságba, beleértve Észak-Írországot is, beutazhassanak.
Az európai látogatók március 5-én kezdhetik meg a kérelmezést a 2025. április 2-án és azt követően az Egyesült Királyságba történő utazásokhoz.
Az ír állampolgárok és egyes Írországban jogszerűen tartózkodó személyek a Közös Utazási Térségről (CTA) szóló megállapodás miatt mentesülnek a vám alól.
A követelmény azonban azokra a nemzetközi turistákra vonatkozik, akik az Ír Köztársaságból Észak-Írországba lépik át a nyitott határt.
Ez az észak-írországi látogatók 70 százaléka számára kulcsfontosságú belépési útvonal.
A turisztikai vezetők attól tartanak, hogy ez a további lépés visszatarthatja az utazókat attól, hogy Észak-Írországot is bevegyék terveikbe.
A határokon átnyúló turizmus kihívásai
Észak-Írország régóta élvezte az Ír Köztársasággal való nyitott szárazföldi határ előnyeit.
Sok nemzetközi turista érkezik Dublinon keresztül, akiket a Smaragd-szigetet mint egységes úti célt népszerűsítő közös marketingkampányok vonzanak.
A turisztikai szolgáltatók gyakran mindkét joghatósági területen megállnak útvonalaikon, de az új ETA azzal fenyeget, hogy ez a megállapodás megszakad.
Joanne Stuart, az Észak-Írországi Turisztikai Szövetség (NITA) vezérigazgatója hangsúlyozta a lehetséges gazdasági következményeket.
„Egyértelmű, hogy az ETA megszerzésével járó bürokrácia és a lehetséges költségek miatt a tengerentúli látogatók lemondanak Észak-Írországról” – mondta a BuisinessPlusnak.
„Ez az összes turisztikai kiadás 25 százalékát – becslések szerint 250 millió fontot – teszi kockára” – emelte ki Stuart.
Az utazásszervezők attól is tartanak, hogy a látogatók a további papírmunka elkerülése érdekében esetleg teljesen kizárják Észak-Írországot az utazási terveikből.
Ez többszörös hatással lenne a régió vállalkozásaira, amelyek nagymértékben támaszkodnak a nemzetközi turizmusra.
Ipari és politikai ellenállás
Észak-Írország turisztikai vezetői és politikusai sürgették az Egyesült Királyság kormányát, hogy foglalkozzon az ETA által támasztott egyedi kihívásokkal.
Azzal érvelnek, hogy a zökkenőmentes határokon átnyúló utazás létfontosságú a régió gazdasága számára, ezért szükség van a mentességekre vagy a politika módosítására.
Conor Murphy gazdasági miniszter határozottan ellenezte a régió új ETA-rendszerét.
„Alapvető fontosságú, hogy Észak-Írország egyedi körülményeit teljes mértékben figyelembe vegyük” – mondta.
„A zökkenőmentes utazás a szigeten létfontosságú a turisztikai ágazatunk számára” – hangsúlyozta Murphy.
Huszonöt iparági vezető írt a belügyminisztérium migrációs és állampolgársági miniszterének.
Seema Malhotra, a migrációs és állampolgársági miniszter elmondta, hogy az észak-írországi látogatók ETA-ját felülvizsgálják.
Az Egyesült Királyság kormánya azonban a lobbizási erőfeszítések ellenére továbbra is úgy védte az ETA-t, mint a határbiztonság fokozásához szükséges lépést.
A kormány szóvivője a Standardnak nyilatkozva elmondta: „Az Észak-Írországba érkező személyeknek az Egyesült Királyság bevándorlási keretrendszerének megfelelően kell beutazniuk, beleértve szükség esetén az ETA megszerzését is.
A Bizottság azonban elkötelezett annak biztosítása mellett, hogy az ETA-követelményt „hatékonyan kommunikálják” az észak-írországi látogatók felé.
Ez segíthet abban, hogy az új digitális engedélyezési rendszer az Írország szigetén a határokon átnyúló turizmus akadályaként jelenjen meg.
Észak-Írország idegenforgalmi gazdaságát fenyegető kockázatok
Észak-Írország idegenforgalmi ipara évente közel 1 milliárd fonttal járul hozzá a helyi gazdasághoz.
A régió bevételeinek jelentős része a turizmusból származik, amely a nemzetközi látogatóktól függ.
„Észak-Írország nagyon jól teljesít a turizmus terén” – osztotta meg a NITA Stuartja, megjegyezve, hogy a világjárványból való kilábalás során Észak-Írország ellenálló volt.
„A vállalkozásoknak sok mindennel kell megbirkózniuk, és a legutolsó dolog, amire szükségünk van, hogy bármelyik vállalkozásunkat veszélybe sodorjuk az utazási engedély miatt” – mondta.
Az írországi turizmus, amely a szigetet egységes úti célként népszerűsíti, szintén aggodalmának adott hangot, hogy az ETA alááshatja erőfeszítéseit.
A szervezet évek óta Észak-Írországot a köztársasággal együtt egyetlen zökkenőmentes utazási élmény részeként marketingeli.
Megígérte, hogy továbbra is biztosítja a megfelelő információkhoz való könnyű hozzáférést a potenciális tengerentúli látogatók számára.
Azt is ígérte, hogy az utazási kereskedelmi kapcsolatok továbbra is bemutatják, hogy miért érdemes Észak-Írországba látogatniuk.
A Tourism Northern Ireland által végzett felmérés szerint a helyi vállalkozások 84 százaléka úgy véli, hogy az ETA negatív hatással lesz a működésükre.
A kisvállalkozások számára, amelyek nagymértékben függnek a határokon átnyúló turistaforgalomtól, a látogatók számának esetleges csökkenése pusztító lehet.
Megoldások keresése
A 2025. januári végrehajtási határidő közeledtével a turisztikai vezetők arra kérik az Egyesült Királyság kormányát, hogy fontolja meg az alternatív intézkedéseket.
Javaslatot nyújtottak be arra vonatkozóan, hogy a határon átutazók esetében, akik egy hétnél rövidebb ideig tartózkodnak Észak-Írországban, ne kelljen az ETA-kötelezettséget teljesíteni.
Egy másik lehetőség egy egyszerűsített kérelmezési eljárás bevezetése az Észak-Írországba a Köztársaságon keresztül érkező turisták számára.
Stuart kiemelte, hogy a kérdéssel sürgősen foglalkozni kell, hogy megelőzzék az idegenforgalmi gazdaságban bekövetkező zavarokat.
Hozzátette, hogy egy ETA nélküli turista megállítása, őrizetbe vétele vagy kitoloncolása komoly károkat okozhat Észak-Írország hírnevének.
„Most kell cselekednünk annak érdekében, hogy Észak-Írország továbbra is vonzó és elérhető célpont maradjon a nemzetközi turisták számára” – hangsúlyozta Stuart.
Az ETA-k jövője Észak-Írország számára
Az Egyesült Királyság ETA-rendszerének bevezetése egyedülálló és jelentős kihívások elé állítja Észak-Írország idegenforgalmi iparát.
A kormány kitart amellett, hogy az új rendszer elengedhetetlen a biztonság szempontjából, és minden vízummal nem rendelkező brit látogatóra alkalmazni kell.
A kritikusok azonban továbbra is riadalmat keltenek az északi régió gazdaságának és a vendégszerető úti célként való megítélésének esetleges károsodásával kapcsolatban.
A tét nagy, mivel Észak-Írország keményen dolgozott azon, hogy globális turisztikai központként működjön.
Már csak néhány nap van hátra az ETA hatálybalépéséig, így Észak-Írország és az Egyesült Királyság kormánya számára ketyeg az óra, hogy megvédje idegenforgalmi jövőjét.