Dél-Korea új munkavállalási vízuma lehetővé teszi a külföldiek számára, hogy akár 2 évig is maradhassanak

| január 12, 2024
Dél-Korea új munkavállalási vízuma lehetővé teszi a külföldiek számára, hogy akár 2 évig is maradhassanak

Dél-Korea magáévá teszi a digitális nomád kultúrát, különösen a „workation”, vagyis a távmunka és a hosszabb szabadságok kultúráját.

2024. január 1-jétől a dél-koreai kormány bevezette az új Workation vízumot vagy digitális nomád vízumot.

Több mint 60 ország fogadta el a digitális nomád vízumot, válaszul a növekvő munkahelyi és távmunka trendekre.

„Reméljük, hogy a munkavállalási vízum lehetővé teszi a jól kereső külföldiek számára, hogy Korea különböző régióiban maradjanak, és élénkíti a helyi gazdaságot. Reméljük, hogy a vízum lehetőséget ad majd arra, hogy bemutassuk országunkat és kultúránkat” – közölte a dél-koreai igazságügyi minisztérium, amelyet a következők idéznek Korea JoongAng Daily .

A kormány a bevezetést kísérleti jelleggel kezeli, hogy felmérje annak hatékonyságát. Az Igazságügyi Minisztérium célja azonban, hogy javítsa a külföldiek távmunkáját és turizmusát Koreában.

Mi a dél-koreai munkavállalási vízum

Dél-Korea új munkavállalási vízuma lehetővé teszi a külföldiek számára, hogy a beutazástól számított legfeljebb egy évig maradjanak, és további egy évvel meghosszabbítható.

Jogosultak arra is, hogy partnerüket és 18 év alatti gyermekeiket is magukkal hozzák.

Fontos megjegyezni, hogy a Workation vízum nem teszi lehetővé a digitális nomádok számára, hogy Dél-Koreában munkát keressenek vagy jövedelmező munkát végezzenek.

A munkavállalási vízumot megelőzően azoknak a külföldieknek, akik az országban való utazásuk során munkát kívánnak vállalni, turistavízummal kellett rendelkezniük. Ez csak 90 napnál rövidebb tartózkodás esetén érvényes.

A 90 napot meghaladó dél-koreai tartózkodás esetén a külföldieknek a lakóhelyük szerint illetékes bevándorlási kirendeltségen kell kérelmezniük a külföldiek nyilvántartásba vételét. Ezt az országba való belépéstől számított 90 napon belül kell megtenni.

A dél-koreai lakóhelyváltoztatáskor a külföldieknek be kell jelenteniük új címüket a bevándorlási hivatalnak vagy az új lakóhely szerint illetékes helyi városi, megyei vagy kerületi hivatalnak. A lakcímet a beköltözést követő 14 napon belül frissíteni kell.

Követelmények és jogosultság

A dél-koreai munkavállalási vízum a többi digitális nomád vízummal egyenértékű azon külföldi állampolgárok számára, akik az országban való tartózkodás és nyaralás során munkát kívánnak vállalni.

A jogosult pályázóknak 18 évesnek vagy idősebbnek kell lenniük. Emellett egy külföldi vállalat tulajdonosának kell lenniük, vagy legalább egy éve egy külföldi vállalat alkalmazásában kell állniuk.

Emellett az egy főre jutó jövedelmüknek meg kell haladnia az előző évi koreai bruttó nemzeti jövedelem (GNI) egy főre jutó adólevonás utáni összegének kétszeresét.

A Koreai Nemzeti Bank évente közzéteszi a dél-koreai GNI-t. 2022-től ez körülbelül 51 000 font (65 000 dollár vagy 59 000 euró) évente, adózás után.

A pályázók bűnügyi nyilvántartási ellenőrzésen is átesnek.

Emellett legalább 60 378 font (100 millió forint) fedezetű magán-egészségbiztosítással kell rendelkezniük, hogy vészhelyzet esetén hazatérhessenek.

A már Dél-Koreában tartózkodó külföldiek a vízummentességről, a turistavízumról vagy a rövid távú tartózkodásra jogosító vízumról a munkavállalási vízumra válthatnak.

Mi az a „workation”? Ki számít digitális nomádnak?

A workation egy olyan kortárs trend, amelyben az emberek hosszabb utazás közben is fenntartják a rendszeres munkarutint.

A digitális nomád olyan személy, aki a technológiát használja a távmunkára és a fizikai iroda kötöttségeitől mentes, nomád életmódra.

Fontos azonban megjegyezni, hogy a digitális nomád nem tévesztendő össze a távmunkással.

A távmunkás olyan személy, aki bármilyen helyről dolgozhat anélkül, hogy fizikailag jelen lenne egy adott munkahelyen.

A távmunka azt jelenti, hogy egy vállalat alkalmazásában állsz, de az irodán kívül dolgozol. Ez történhet otthon, nyilvános helyeken, például kávézókban, vagy internet-hozzáféréssel rendelkező közös munkahelyeken.

Másrészt a digitális nomádok olyan távmunkások, akik életmódjukba beépítik a rendszeres utazást. Idővel gyakran különböző országokból vagy városokból dolgoznak.

Európa, Közép- és Dél-Amerika, valamint Délkelet-Ázsia számos országa nemrégiben bevezette a digitális nomádok munkavállalási vízumát, hogy alkalmazkodjon a munka változó természetéhez.

A brit digitális nomád vízum

Jelenleg az Egyesült Királyság (UK) nem rendelkezik digitális nomád vízumrendszerrel. A digitális nomádok szabadúszóknak és önálló vállalkozóknak minősülnek, és másfajta vízumot kell szerezniük, amely ezeket a területeket lefedi.

A digitális nomádok számára a következő brit vízumokkal továbbra is lehetséges az Egyesült Királyságban dolgozni. Ezek közé tartoznak a nagy potenciállal rendelkező egyéni vízumok, a globális tehetségekre vonatkozó vízumok, a start-up vízumok, az innovátorvízumok és a szakmunkásvízumok.

Az Egyesült Királyságban az ideiglenes munkavállalói vízum is egyszerűbb lehetőséget kínál.

Ez az engedély korlátozott ideig tartó munkavégzést tesz lehetővé, és különböző foglalkoztatási területekre terjed ki. Ezek a jótékonysági munka, az alkotómunka, a szezonális munka, a kormányzati csere, a nemzetközi megállapodások és a vallási munka.

Mindegyikhez azonban brit szponzorra és meghatározott pénzügyi kritériumok betartására van szükség. Ez lehet a legegyszerűbb és leggyorsabb út, ha elsősorban egy brit vállalat alkalmazásában áll.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük