Bulgária és Románia 2024 márciusában csatlakozik a schengeni övezethez légi és tengeri úton

| január 8, 2024
Bulgária és Románia 2024 márciusában csatlakozik a schengeni övezethez légi és tengeri úton

Az Európai Unió (EU) Tanácsa hivatalosan bejelentette, hogy Bulgária és Románia 2024. március 31-től légi és tengeri úton csatlakozik a schengeni térséghez.

Ez a döntés mindkét ország számára jelentős eredmény, mivel ez jelenti a régóta várt belépést a schengeni térségbe.

„Nagyon örülök, hogy 2024-ben a Bulgária és Románia, valamint a többi schengeni ország közötti légi és tengeri belső ellenőrzés 12 évnyi tárgyalás után a múlté lesz” – mondta Fernando Grande-Marlaska Gómez spanyol belügyminiszter sajtóközleményében.

Hozzátette: „Így folytatjuk a szabad mozgás egyre szélesebb és erősebb térségének kiépítését”.

Bulgária és Románia 2007-ben lett az Európai Unió tagja. A korrupció és a határbiztonsággal kapcsolatos aggályok azonban ellenezték a schengeni térséghez való csatlakozásukat.

Az országok határbiztonsági politikájának közelmúltbeli javulása előkészítette az utat a felvételük jóváhagyásához.

Bulgária hozzáférése a Schengeni Információs Rendszerhez

A december 30-án nyilvánosságra hozott megállapodás biztosítja Bulgária teljes körű részvételét a Schengeni Információs Rendszerben (SIS), ami kulcsfontosságú eleme a csatlakozásnak.

A Schengeni Információs Rendszer (SIS) egy átfogó információmegosztó rendszer, amely segít a biztonság és az európai határok igazgatásában.

A schengeni országok között nincsenek belső határok. A SIS az EU és a társult schengeni országok határellenőrzési, bevándorlási, rendőrségi, vámügyi és igazságügyi hatóságai számára kulcsfontosságú eszköz.

A Bulgária, Románia és a schengeni országok közötti határellenőrzések megszüntetése

2024. március 31-től a Bulgária és Románia közötti belső légi és tengeri határokon már nem ellenőriznek személyeket. Ugyanez vonatkozik más uniós és schengeni tagállamokra is.

A schengeni közös utazási térség az EU 23 tagállamát és a szomszédos országokat, például Svájcot, Norvégiát, Izlandot és Liechtensteint foglalja magában.

Ez a változás egybeesik a Nemzetközi Légi Szállítási Szövetség (IATA) által meghatározott téli-nyári menetrenddel.

A Tanács várhatóan dönt a belső telekhatárokon történő ellenőrzések megszüntetésének időpontjáról.

Jelenleg azon dolgozik, hogy egyhangúságot érjen el a belső szárazföldi határokon történő személyellenőrzések megszüntetése terén.

A telekhatárok eltörléséhez egyhangú döntés szükséges

A légi és tengeri hozzáférés biztosítása után Románia és Bulgária tárgyalni fog a teljes schengeni tagságról, beleértve a szárazföldi határokat is.

Ehhez az EU Tanácsának egyhangúlag meg kell állapodnia a belső szárazföldi határok eltörléséről.

A Tanács számára alapvető fontosságú, hogy figyelembe vegye a műszaki, operatív és együttműködési tényezőket ezeken a határokon.

Ehhez 2024-ben további tárgyalásokat kell folytatni Ausztriával és az Európai Bizottsággal.

Ausztria fokozott biztonsági jelenlétre törekedett Bulgária Törökországgal közös határán és Románia Szerbiával közös határán.

Célja az illegális migráció elleni védelem megerősítése.

Mindkettő jelentős útvonalnak számít a konfliktus sújtotta régiókból, például Szíriából és Afganisztánból Európába igyekvő menedékkérők számára.

Bulgária miniszterelnöke elmondta, hogy az Európai Bizottság beleegyezett abba, hogy támogatást nyújt az EU Törökországgal és Szerbiával közös külső határainak jobb védelméhez.

A földterület-ellenőrzés esetleges enyhítése gazdaságilag előnyös lehet Bulgáriának és Romániának. Ez megnyitná az utat az egyszerűsített kereskedelmi forgalom és a határokon való várakozási idő csökkentése előtt.

Kibővített schengeni térség, ETIAS és EES

Bulgária és Románia csatlakozása a schengeni térséghez megkönnyíti az oda légi vagy tengeri úton utazó rövid távú uniós látogatók számára a beutazást.

A Bulgáriában és Romániában régóta tartózkodó személyek, köztük a digitális nomádok, a diákok és a bevándorló családok mostantól könnyebben mozoghatnak szabadon Európán belül.

Bulgária és Románia bevonása az új digitális engedélyezési rendszer, az európai utazási, tájékoztatási és engedélyezési rendszer (ETIAS) végrehajtásához igazodik.

2025 közepére minden vízummentes külföldi állampolgárnak ETIAS-t kell szereznie, mielőtt a schengeni térségbe utazik.

Az utazás előtti engedélyezés célja az utazás kényelmének növelése és a biztonsági intézkedések megerősítése a schengeni térségen belül.

A schengeni térség kiterjesztése és az új biztonsági intézkedések végrehajtása a szabad mozgás megkönnyítése és a bevándorlás ellenőrzése közötti egyensúly megteremtését célozza.

Az ETIAS mellett az EU 2024 októberében vezeti be új, automatizált határellenőrzési rendszerét, a belépési/kilépési rendszert (EES ).

A határra érkezéskor az útlevelek bélyegzése helyett az EES elektronikusan rögzíti a be- és kilépéseket.

Az EES fel fogja fedezni a hamis személyazonosságokat és útleveleket, és nyilvántartásba veszi a beléptetés megtagadását.

Ez megkönnyíti a beutazási engedéllyel nem rendelkezők és a schengeni térségben való tartózkodásukat túllépők azonosítását.

A Tanács várhatóan további szakpolitikai kiigazításokat vezet be, mivel az EU az egységes és határok nélküli utazási övezet kialakítására törekszik.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük