Brit parlamenti képviselők a magas kockázatú országokból érkező migránsok kötelező HIV-tesztelését szorgalmazzák

| november 13, 2024
Brit parlamenti képviselők a magas kockázatú országokból érkező migránsok kötelező HIV-tesztelését szorgalmazzák
A képet Fernando Zhiminaicela jóvoltából a Pixabay-en keresztül közöljük.

Néhány brit parlamenti képviselő a magas kockázatú országokból érkező migránsok kötelező HIV-tesztelését szorgalmazza.

A javaslat célja a HIV terjedésének megfékezése és az ország azon céljához való igazodás, hogy 2030-ra megszüntesse az új fertőzéseket.

A kötelező HIV-teszt csak a magas előfordulási arányú régiókból, például a szubszaharai Afrikából érkező migránsokra vonatkozna.

Ez egy kis díjjal is járna, amelyet a kérelmező a vízumkérelmi eljárás részeként visel.

Az esetek növekvő száma HIV-tesztelésre szólít fel

Az Egyesült Királyság Egészségbiztonsági Ügynökségének (UKHSA) friss adatai a HIV diagnózisok számának növekedését mutatják, ami 2006 óta évek óta tartó csökkenő tendenciát mutat.

2023-ban több mint 6 008 új esetet jelentettek, ami 51 százalékos növekedést jelent az előző évhez képest.

Az angliai HIV-diagnózisok több mint fele, 53 százaléka korábban külföldön diagnosztizált személyeknél történt, ami 110 százalékos növekedést jelent 2022-hez képest.

A fennmaradó 47 százalék új diagnózis volt Angliában, ami 15 százalékkal több, mint 2022-ben, és közel a 2019-es szinthez.

Ez az első alkalom, hogy a külföldről származó diagnózisok meghaladták az Angliában azonosított új esetek számát.

Az UKHSA arról számolt be, hogy a közelmúltban megnőtt a HIV-fertőzöttek száma, különösen az Egyesült Királyságon kívül, például Afrikában és más, nagy gyakoriságú területeken születettek körében.

A The Times beszámolója szerint Neil O’Brien volt brit egészségügyi miniszter a HIV diagnózisok számának növekedését az Egyesült Királyság bevándorlási rendszerének változásával hozta összefüggésbe.

A bevándorlási szabályok változásai a szubszaharai Afrikából érkező migránsok számának jelentős növekedéséhez vezettek.

A Harborough, Oadby és Wigston konzervatív képviselője a HIV-tesztet vízumkötelezettségként írta elő a magas prevalenciájú régiókból érkező bevándorlók számára.

O’Brien azzal érvelt, hogy ez az intézkedés segíthet csökkenteni a nem diagnosztizált HIV terjedését az Egyesült Királyságban.

A Nemzeti Egészségügyi Szolgálat (NHS) gyermekgyógyászati tanácsadója, Dr. Caroline Johnson parlamenti képviselő ugyanezt az aggodalmat osztja – írja a The Daily Express.

„A HIV-tesztek bevezetése a migránsok számára elengedhetetlen ahhoz, hogy teljesüljön a kormány stratégiája, amely szerint 2030-ra véget kell vetni az új HIV-fertőzéseknek az Egyesült Királyságban” – írták a képviselők egy közös blogbejegyzésben.

Hogyan működne a kötelező HIV-tesztelésre vonatkozó javaslat

Brit parlamenti képviselők a magas kockázatú országokból érkező migránsok kötelező HIV-tesztelését szorgalmazzák
A kép a Freepik jóvoltából

Több mint 50 ország állampolgárainak legalább néhány vízumkategóriában, például Ausztráliában és Új-Zélandon HIV-tesztet kell végezniük.

Ausztráliában az állandó tartózkodási engedélyt kérelmezőknek HIV-tesztnek kell alávetniük magukat, és a rövidebb távú vízumot kérelmezőknek bizonyos helyzetekben tesztelésre van szükségük.

Új-Zéland kötelező HIV-tesztet ír elő az egy évnél hosszabb ideig maradni szándékozó vízumkérelmezők számára.

A javasolt terv szerint a magas HIV-fertőzöttségű országokból érkező bevándorlóknak a vízumkérelmezési eljárás részeként HIV-tesztet kellene végezniük.

O’Brien kijelentette, hogy a többletköltségek a meglévő vízumdíjakhoz, az utazási költségekhez és a bevándorlási egészségügyi illetékhez (IHS) képest csekélyek lennének.

A HIV-vizsgálat általában csak vér-, vizelet- vagy szájfolyadékminták gyűjtését jelenti a HIV-antitestek vagy -antigének kimutatására.

A képviselők hasonló megközelítést szorgalmaztak, mint a hosszú távú vízumot kérelmezőkre vonatkozó jelenlegi tuberkulózis (TBC) szűrési követelmény.

Jelenleg 102 országból származó, hat hónapnál hosszabb ideig az Egyesült Királyságban tartózkodni kívánó személyeknek kell tbc-tesztet végezniük.

Ezeknek a kérelmezőknek az Egyesült Királyság kormányának honlapján kell megtalálniuk a jóváhagyott klinikák listáját, amelyek elvégzik a TBC-tesztet.

A sikeres vizsga után a kérelmező igazolást kap, amelyet a kinevezéshez szükséges vízumkérelméhez csatolhat.

A közegészségügyi és etikai aggályok közötti egyensúly megteremtése

Brit parlamenti képviselők a magas kockázatú országokból érkező migránsok kötelező HIV-tesztelését szorgalmazzák
A kép a prostooleh jóvoltából a Freepik oldalon keresztül

A javaslat szerves részét képezheti az Egyesült Királyság szélesebb körű stratégiájának, amelynek célja, hogy 2030-ra nullára csökkenjen a HIV-fertőzések száma.

Ez a kezdeményezés magában foglal egy 20 millió fontos kormányzati beruházást, amelynek célja, hogy a magas fertőzési rátával rendelkező területeken a sürgősségi osztályokon is kiterjesszék az opt-out HIV-tesztelést.

Andrea Leadsom egészségügyi miniszter elismerte az előrelépést, de hangsúlyozta, hogy innovatív stratégiákra van szükség a 2030-as cél eléréséhez.

A szelektív HIV-tesztelésre vonatkozó javaslat támogatói azzal érvelnek, hogy az javíthatja a korai diagnózist és csökkentheti az átvitelt.

A korai felismerés kritikus fontosságú, mert lehetővé teszi, hogy az egyének megfelelő ellátásban részesüljenek, és csökkenti a vírus terjedésének esélyét.

A nem diagnosztizált esetek azonosítása a belépéskor segítené a közegészségügyi rendszereket abban, hogy támogassák ezeket az egyéneket, és csökkentsék a lakosságot fenyegető kockázatokat.

A HIV-vizsgálatra vonatkozó javaslat azonban vitát váltott ki az egészségügyért küzdők körében, hangsúlyozva, hogy a megkülönböztetés megelőzése érdekében megfelelő kezelésre van szükség.

Sok szakértő aggódik amiatt, hogy a bizonyos csoportok számára kötelező HIV-tesztelés megbélyegezheti a migránsokat, és akadályozhatja az egészségügyi ellátáshoz való hozzáférésüket.

A javasolt HIV-tesztelési politika célja a betegség megelőzésének javítása, de az etikai normákat is fenn kell tartania.