Az új brit szakképzett munkavállalói vízumszabályok a szakácsoknak kedveznek a technológiai dolgozókkal szemben

| június 18, 2024
Az új brit szakképzett munkavállalói vízumszabályok a szakácsoknak kedveznek a technológiai dolgozókkal szemben

Az Egyesült Királyság legális bevándorlási politikájában bekövetkezett változások az IT-szakemberekhez képest a szakácsok számának növekedéséhez vezettek.

Ez derül ki a Financial Times elemzéséből, amely a szakképzett munkavállalói vízumútvonal hivatalos adatait vizsgálja.

A Home Office 67 703 Skilled Worker vízumot adott ki a 2024 márciusával végződő évben, ami két százalékkal kevesebb, mint egy évvel korábban.

Ebből a számból mintegy 6 203 szakács kapott szakképzett munkavállalói vízumot, ami 54 százalékos növekedést jelent az előző évhez képest.

Az Egyesült Királyságban szakképzett munkavállalói vízumot kapó programozók és szoftverfejlesztők száma azonban 8 752-ről mindössze 4280-ra csökkent.

A technikai dolgozók mellett a visszaesés az informatikai elemzők felvételét is érintette.

Emellett a vezetői tanácsadóknak 2024 első negyedévében kiadott vízumok 42 százalékkal alacsonyabbak voltak, mint egy évvel korábban.

A pénzügyi és biztosítási ágazatban a kiadott szakmunkásvízumok száma szintén 35 százalékkal alacsonyabb volt, mint tavaly.

A szakmai, tudományos és műszaki tevékenységekre kiadott szakmunkásvízumok szintén 36 százalékkal csökkentek.

A szakképzett munkavállalói vízumszabályok változásainak hatásai

Ez az ellentétes tendencia azt jelzi, hogy az Egyesült Királyság technológiai ágazatában és számos irodai munkakörben lelassult a munkaerő-felvétel.

Ugyanakkor a munkaerőhiány egyre nő az alacsonyabb bérű területeken, például az éttermekben és a vendéglátásban.

Ez az elmozdulás főként annak köszönhető, hogy az Egyesült Királyság kormánya nemrégiben változtatott a szakképzett munkavállalói vízumon.

A brit kormány a szakmunkások számára előírt minimális bérkövetelményt évi 26 200 fontról 38 700 fontra emelte.

Eltörölte a hiányszakmák listáját (SOL), és helyébe a bevándorlási bérlistát (ISL) léptette.

Ez biztosítja, hogy a munkáltatók többé nem fizethetnek kevesebbet a migráns munkavállalóknak, mint a hiányszakmákban dolgozó brit munkavállalóknak.

Bevándorlási szakértők arra figyelmeztettek, hogy a szabályváltozások megnehezítik a középfokú végzettségű kiskereskedelmi, vendéglátóipari és építőipari dolgozók számára a brit munkavállalási vízum megszerzését.

Bár a szakácsvízumok száma megugrott, a szigorúbb politikák miatt a bevándorlás általános szintje várhatóan csökkenni fog a legtöbb munkakörben.

Rohanás, hogy megelőzzék a bérküszöb megemelését

A szakácsok, akik jellemzően alacsonyabb béreket keresnek, nem biztos, hogy meg tudnak felelni az új szakmunkásvízum követelményeinek.

Az Office of National Statistics (ONS) adatai szerint a szakácsok éves fizetése 2023 áprilisában 22 877 font volt. Ez a szakmunkások új bérhatára alatt van.

A magasabb fizetési követelmények miatt sok étterem és vendéglátóipari munkáltató gyorsan szponzorálta a szakácsokat és más vendéglátóipari alkalmazottakat.

Az új szabályok 2024. április 4-i hatálybalépése előtt benyújtott kérelmeket a korábbi politika szerint fogják elbírálni.

Kate Nicholls, a UKHospitality vezérigazgatója szerint a szakácsok azon kevés szakképzett munkakörök közé tartoznak, amelyek vízumra jogosítanak egy olyan ágazatban, ahol nincs betöltetlen állás.

Megjegyezte, hogy az üres álláshelyek aránya „drámaian” csökkent, mivel a betöltetlen pozíciók a világjárvány után 15 százalékon tetőztek.

A folyamatos munkaerőhiány megnövelte az élelmiszeriparban és a vendéglátásban betöltendő állásokra kiadott szakképzett munkavállalói vízumok számát.

2024 első negyedévében a szakképzett munkavállalói vízumok 17 százaléka szálláshely- és vendéglátóipari szolgáltatásokra vonatkozott.

Ez több mint kétszerese a két évvel ezelőtti aránynak.

Az Egyesült Királyság nettó migrációjának csökkentése

A brit kormány az Egyesült Királyság nettó migrációjának csökkentése részeként más jelentős politikai változtatásokat is végrehajtott.

Ez magában foglalja azt is, hogy egyes diákoknak, valamint az egészségügyi és ápolási dolgozóknak megtiltják, hogy családtagjaikat magukkal hozzák az Egyesült Királyságba.

A migráns munkavállalók szponzorálását tervező ápolócégeknek mostantól regisztrálniuk kell magukat a Care Quality Commission (CQC) nyilvántartásában.

A diákvízummal rendelkezőknek is be kell fejezniük a tanfolyamot, mielőtt munkavállalási vízumra válthatnak.

A Belügyminisztérium nemrégiben szigorúbb szabályokat jelentett be a diákvízumot közvetítő ügynökök és cégek számára.

Emellett szigorúbb megfelelési normák bevezetését tervezi a diákvízumot kérelmezőkre vonatkozóan.

Az Egyesült Királyság kormányának megreformált bevándorlási rendszere gazdasági és politikai okokból csak a legjobban képzett, legjobban fizető munkakörökre összpontosít.

Hogy ez az újrakalibrálás segít vagy árt egyes brit iparágaknak, azt még nem tudjuk.

Az ONS adatai szerint a nettó bevándorlás 10 százalékkal csökkent a 2022. decemberi legmagasabb, 764 ezres regisztrált nettó migrációs szám óta.

Az ONS megjegyezte, hogy túl korai lenne megmondani, hogy a nettó migráció csökkenése egy csökkenő tendencia kezdetét jelenti-e.

A szakmunkások, az egészségügyi és ápolási dolgozók, valamint a diákok vízumtámogatásai azonban 2024 első öt hónapjában 30 százalékkal csökkentek 2023-hoz képest.

Az Egyesült Királyság 2024 első öt hónapjában mindössze 85 200 vízumot adott ki a három megreformált vízumútvonalon, szemben a tavalyi év azonos időszakában kiadott 121 000 vízummal.

A Telegraph című brit napilap arról számolt be, hogy a szakértők a múlt hónapban azt jósolták, hogy a kormány bevándorláspolitikai reformjai akár évi 150 ezer főre is csökkenthetik a nettó migrációt.