A francia közlekedési ágazat egyik vezetője szerint az Európai Unió (EU) régóta várt új digitális határellenőrzési rendszere további késedelmekre számíthat.
Ez valószínűleg az új javasolt szakaszos végrehajtás jogalkotási folyamatának köszönhető.
A határellenőrzés korszerűsítésére és a biztonság fokozására tervezett Entry/Exit System (EES) rendszer eredetileg 2022-re volt tervezve.
A rendszer bevezetését azonban többször elhalasztották, mivel a technológiai problémák továbbra is fennállnak.
A legutóbbi , november 11-i indítási dátumot a 2025-ös, szakaszos indítás helyett eltolták az asztalról.
Az új digitális határrendszer késleltetési problémája
Az EES célja a határátlépés egyszerűsítése, a biztonság fokozása és a vízumkötelezettségek túllépésének megelőzése.
Az új digitális határellenőrzési rendszer az EU összes külső határán felváltja a nem uniós polgárok és lakosok kézi útlevélbélyegzését.
Ehelyett az új digitális határrendszer biometrikus adatokon keresztül rögzíti majd a schengeni térségbe történő összes be- és kilépést.
Ez azt jelenti, hogy az EU-n kívüli utazóknak minden egyes alkalommal ujjlenyomat- és arcszkennelést kell végezniük, amikor a blokkba látogatnak, illetve onnan távoznak.
Az európai foglalkoztatási stratégia elindításához azonban valamennyi uniós tagállamnak össze kell hangolnia rendszereit és eljárásait, ami kihívást jelentett.
A projekt bevezetése most az új uniós jogszabályoktól függ, amelyek lehetővé teszik a fokozatos végrehajtást.
Ezt a 6000 szavas rendelettervezetet az EU Tanácsának és Parlamentjének is jóvá kell hagynia.
Csak jóváhagyásuk után lehet meghatározni a várható indulási időpontot, annak ellenére, hogy az EES hivatalos honlapja 2025-ös indulási dátumot erősít meg.
A francia közlekedési ágazat egyik vezetője úgy becsülte, hogy a jogszabályi jóváhagyás „legalább két évet” vehet igénybe – olvasható a The Connexion jelentésében.
Az Európai Tanács mégis ragaszkodik ahhoz, hogy a rendszert „jóval 2027 előtt” be kell indítani.
Az eu-LISA-nak, a nagyméretű IT-rendszerekért felelős ügynökségnek 2025. január 31-ig új ütemtervet kell készítenie az elvárások meghatározása érdekében.
Ennek az ütemtervnek a részletei azonban a szükséges jóváhagyási lépések miatt továbbra sem világosak.
Amíg ez a folyamat nem fejeződik be, és az összes részt vevő ország nem erősíti meg a készenlétet, a rendszer nem indulhat el.
Az EES műszaki és működési kihívásai
A jogalkotási akadályokon túl a technikai felkészültség is jelentős problémát jelentett.
Franciaország, Hollandia és Németország korábban nem nyilatkozott a készenlétről, és aggályokat fogalmaztak meg az EES informatikai rendszereinek „ellenálló képességével” kapcsolatban.
Októberben Ylva Johansson, az EU belügyi biztosa elismerte, hogy a 2024. novemberi indítási dátum már nem életképes.
Kifejtette: „Biztosítanunk kell, hogy a rendszer minden eleme készen áll és biztonságos, mielőtt továbblépnénk”.
Emellett az EES infrastruktúrájának rugalmasságával és stabilitásával kapcsolatos aggályok tovább késleltették az előrehaladást.
Az Eurostar már előkészítette biometrikus szkennereit és berendezéseit a 2024. novemberi indításra.
A biometrikus adatok nak az uniós rendszerrel való megosztása során azonban nehézségekbe ütközött, ami megzavarta a digitális határrendszert.
Az eu-LISA várhatóan további teszteket végez majd az utazók adatait tároló szerver megbízhatóságának ellenőrzése érdekében.
Biztosítania kell, hogy a rendszer zökkenőmentesen működjön, és hatékonyan tudja kezelni a nagy mennyiségű adatot.
A fokozatos bevezetést – amely esetleg bizonyos régiókkal vagy utazói kategóriákkal kezdődhet – már javasolták, és most jóváhagyásra vár.
Az utazókra gyakorolt hatás
A nem uniós utasok számára az EES bevezetésének késedelme azt jelenti, hogy továbbra is kézzel kell bélyegezni az útleveleket.
Az EES késleltetett előnyei, mint például a gyorsabb határátlépés és a nagyobb biztonság, néhány utazót frusztráltak.
A schengeni térség gyakori látogatói aggodalmukat fejezték ki a végrehajtási ütemterv bizonytalansága miatt.
Az új rendszer kezdetben várhatóan némi fennakadást is okoz majd, mivel hosszabb várakozási idővel kell számolni, amíg mindkét tisztviselő megszokja az új rendszert.
Az EU azonban továbbra is elkötelezett és bízik abban, hogy a késedelmek segíthetnek az uniós tagállamoknak és a szomszédos országoknak, például az Egyesült Királyságnak (UK) abban, hogy jobban felkészüljenek a digitális határellenőrzésre.
A tisztviselők optimisták, hogy a fokozatos bevezetés lehetővé teszi a rendszer fokozatos működését, miközben a fennmaradó problémákat is megoldják.
Az EU Tanácsa hangsúlyozta a rendszer mielőbbi elindításának fontosságát.
„Az EES kritikus lépést jelent az uniós határellenőrzés modernizálásában” – mondta Johansson.
Hozzátette: „Bár ezek a késedelmek kiábrándítóak, biztosítanunk kell, hogy a rendszer mindenki számára működjön”.
Az utazóknak azt tanácsoljuk, hogy folyamatosan tájékozódjanak a végrehajtással kapcsolatos bejelentésekről, különösen mivel további határváltozások várhatóak.
Az EU azt tervezi, hogy az európai utazási információs és engedélyezési rendszert (ETIAS) hat hónappal az EES életbe lépése után indítja el.
Az Egyesült Királyság 2025 januárjában elindítja új elektronikus utazási engedélyezési rendszerét (ETA) is, amely több vízummentes látogató számára biztosít lehetőséget.
A 2025-ös határellenőrzési változások idején az utazóknak hosszabb várakozási időre kell számítaniuk, és türelmesnek kell maradniuk, amíg minden probléma megoldódik.