Az Európai Bizottság azt javasolta az Európai Tanácsnak, hogy kezdjen tárgyalásokat az Egyesült Királysággal egy kölcsönös ifjúsági mobilitási megállapodásról.
A megállapodás célja, hogy a fiatal uniós és brit állampolgárok számára nagyobb mozgási szabadságot biztosítson az Egyesült Királyságban és az EU-ban való tanulás, munkavállalás és életvitel tekintetében.
Maroš Šefčovič, az európai zöld megállapodásért, az intézményközi kapcsolatokért és az előrelátásért felelős ügyvezető alelnök szerint a mobilitás csökkenése az Egyesült Királyság EU-ból való kilépésének egyik legjelentősebb következménye.
Hozzátette, hogy ez leginkább a fiatalokat érintette. Ez korlátozta lehetőségeiket az élet felfedezésére, valamint a kulturális, oktatási, kutatási és képzési csereprogramokban való részvételre.
Šefčovič szerint a Bizottság javaslatának célja, hogy „újjáépítse az emberi hidakat a Csatorna mindkét oldalán élő európai fiatalok között”.
„Ma megtesszük az első lépést egy ambiciózus, de reális megállapodás felé az EU és az Egyesült Királyság között, amely megoldaná ezt a kérdést” – mondta Šefčovič a 2024. április 18-án kiadott nyilatkozatában.
Gyakorlatilag ez csak egy bizottsági javaslat, amelyet az Európai Tanács fog megvitatni.
Ha a Tanács egyetért, az Európai Bizottság megkezdheti a tárgyalásokat az Egyesült Királysággal az ifjúsági mobilitási megállapodásról.
Javasolt brit-EU ifjúsági mobilitási megállapodás
A Bizottság által javasolt ifjúsági mobilitási program 18 és 30 év közötti brit és uniós polgárok számára lenne nyitott.
A Bizottság tájékoztató dokumentuma szerint a képzett résztvevők legfeljebb négy évig maradhatnak a célországban.
A jogosultság feltételei közé tartozik az érvényes úti okmány, az érvényes, teljes körű betegbiztosítás és a saját eltartáshoz szükséges anyagi fedezet igazolása.
Ezeknek a feltételeknek a résztvevőnek a célországban való teljes tartózkodása alatt változatlanul fenn kell maradniuk.
A javaslat a kérelmek elutasítását is megalapozná. Például az egyének elutasíthatók, ha úgy ítélik meg, hogy veszélyt jelentenek a „közrendre, a közbiztonságra és a közegészségügyre”.
A mobilitás nem lenne kvótarendszer hatálya alá vonva, és nem lenne meghatározott célra korlátozva.
A tájékoztató szerint a kedvezményezetteknek „ez idő alatt különböző tevékenységeket kell tudniuk végezni, például tanulni, képezni magukat, dolgozni vagy utazni”.
A javaslat azonban csak azt tenné lehetővé, hogy a brit résztvevők a célországban élhessenek, dolgozhassanak, tanulhassanak és utazhassanak. Nem tenné lehetővé az EU-n belüli mobilitást.
A legfeljebb 90 napos, más uniós tagállamokba történő utazás a schengeni övezet szabályai vagy az adott állam jogszabályai szerint történhet.
A javasolt ifjúsági mobilitási megállapodás nem érintené az Egyesült Királyságban és az EU-ban meglévő vízum- vagy tartózkodási engedélyeket.
A mobilitási akadályok kezelése, egyenlő bánásmód biztosítása
Az Európai Bizottság közölte, hogy az Egyesült Királyság „érdeklődést mutatott” az ifjúsági mobilitási megállapodás iránt. Megerősítette, hogy „[reached] több tagállamhoz is eljutott”.
A javaslat célja, hogy a tagállamok e közös aggodalmát az EU egészére kiterjedő módon kezelje.
„Csak egy uniós szintű megközelítés biztosíthatja, hogy minden tagállam egyenlő bánásmódban részesüljön a fiatalok Egyesült Királyságba irányuló mobilitása tekintetében” – jelentette ki a Bizottság.
A javasolt brit-EU ifjúsági mobilitási megállapodás a diákok és gyakornokok mobilitásának akadályait is kezeli.
Kezdetnek az a célja, hogy a felsőoktatási tandíjak tekintetében valamennyi uniós résztvevő számára méltányos és egyenlő bánásmódot biztosítson.
A Brexit következtében sok uniós hallgató már nem jogosult az otthoni tandíjra. Mostantól tengerentúli vagy nemzetközi tandíjat kell fizetniük. A javaslat ezt az egyenlőtlenséget kívánja megszüntetni.
Egy másik, hogy bár a résztvevőknek fizetniük kellene a vízumért és a tartózkodási engedélyért, ezek „nem lehetnek aránytalanok vagy túlzottak”.
A javaslat azt is biztosítaná, hogy az uniós polgárok az Egyesült Királyságban képzést végezzenek, még akkor is, ha ez a képzés az EU-ban folytatott tanulmányokhoz kapcsolódik.
Az Egyesült Királyság jogszabályai szerint a gyakornok jellemzően munkavállalónak vagy alkalmazottnak minősül. Az uniós polgárok akkor pályázhatnak gyakornoki állásra, ha megfelelnek a meghatározott munkavízum-útvonalaknak.
Ez magában foglalja az olyan vízumkövetelmények teljesítését, mint például egy meghatározott fizetési küszöb és az egészségügyi bevándorlási pótdíj.
Az ifjúsági mobilitási megállapodásban részesülőkre nem vonatkoznának ilyen követelmények.
További felhívások az Egyesült Királyság és az EU közötti ifjúsági mobilitási megállapodásra
2024 januárjában Sadiq Khan, London polgármestere azt szorgalmazta, hogy a fiatalok szabadabban mozoghassanak az EU és az Egyesült Királyság között.
Ragaszkodott hozzá, hogy az Egyesült Királyság kormánya kössön kölcsönös ifjúsági mobilitási megállapodást az EU-val. Lehetővé tenné a fiatalok számára, hogy tanulhassanak, utazhassanak, és betölthessék a kritikus gazdasági ágazatokban megüresedett álláshelyeket.
Khan hangsúlyozta: „Egyértelmű, hogy támogatnék egy olyan ifjúsági mobilitási programot, amely gazdasági, kulturális és társadalmi szempontból egyaránt előnyös lenne számunkra”.
2023 júliusában George Eustice, a Konzervatív és Unionista Párt korábbi kabinetminisztere és vezető brexitpárti politikus hasonló elképzelést támogatott.
A Best for Britain kampánycsoport 2023-as felmérése szerint 10 000 szavazó 68 százaléka támogatja az EU-val való kölcsönös ifjúsági mobilitási rendszert.
A felmérésből az is kiderült, hogy a válaszadók 61 százaléka támogatta az Egyesült Királyságnak az Erasmus-programba való visszailleszkedését.
Naomi Smith, a Best for Britain vezérigazgatója szerint „az EU-val való kölcsönös ifjúsági mobilitási rendszer mindenki számára előnyös”.
Luke Petherbridge, a Brit Utazási Irodák Szövetségének (ABTA) közkapcsolati igazgatója egyetértett a The Independent szerint.
„Határozottan üdvözöljük a mai bejelentést, és sürgetjük az Egyesült Királyság kormányát, hogy álljon készen a tárgyalások megkezdésére” – mondta.
A BBC szerint azonban az Egyesült Királyság kormányának nem tetszik az EU ajánlata az egész EU-ra kiterjedő ifjúsági mobilitási megállapodásról.
„Nem vezetünk be uniós szintű ifjúsági mobilitási rendszert – az EU-n belüli szabad mozgás megszűnt, és nem tervezzük a bevezetését” – mondta a kormány szóvivője egy nappal azután, hogy az EU javaslata bekerült a hírekbe.
A brit kormány nyitottabb az országonkénti ifjúsági mobilitási rendszerre egy olyan megállapodás helyett, amely mind a 27 uniós tagállamra érvényes lenne.
Az Egyesült Királyságban jelenleg van egy ifjúsági mobilitási vízum, amely 13 országból, például Ausztráliából és Új-Zélandról származó fiataloknak teszi lehetővé, hogy legfeljebb két évig az Egyesült Királyságban tanuljanak vagy dolgozzanak.