Az Egyesült Királyság (UK) 2023-ban 906 000 fős nettó migrációs rekordot ért el, ami a legmagasabb érték a történelem során.
A konzervatív kormány által 2024-ben bevezetett szigorúbb bevándorlási politika azonban az év közepére 20 százalékos csökkenést eredményezett.
A jelenlegi munkáspárti kormány Sir Keir Starmer miniszterelnök vezetésével most a bevándorlási rendszer további reformjait ígéri.
Az Egyesült Királyság nettó migrációja 2023-ban éri el a történelmi csúcsot
A nettó migráció, vagyis az országba költöző emberek száma jelentősen meghaladta az országot elhagyókét.
A Nemzeti Statisztikai Hivatal (ONS) adatai szerint az Egyesült Királyságban a nettó migráció a 2023 júniusáig tartó évben eléri a 906 000 főt.
Ez négyszeres növekedést jelentett a 2019-es év ugyanezen időszakában az Egyesült Királyságba költözött 184 000 főhöz képest.
Az ONS jelentése szerint a felfelé történő módosítás az Ukrajnából érkezőkre vonatkozó új információknak, valamint a hosszú távú vízumot szerzett, már itt tartózkodókra vonatkozó új információknak köszönhető.
Az 1,2 millió, az Egyesült Királyságba érkezett személy 86 százaléka nem európai uniós (nem uniós) állampolgár volt, aki munkavállalás, tanulás vagy családegyesítés céljából érkezett.
Ebből 845 000 volt munkaképes korú, 179 000 pedig gyermek vagy 18 év alatti.
Sok migráns olyan országokból érkezett, mint India, Nigéria és Pakisztán, ami a Brexit után megnyílt új vízumútvonalakat tükrözi.
Ezek az új útvonalak a munkaerőhiány kezelésére irányultak olyan ágazatokban, mint az egészségügy és a technológia.
A példátlan szám azonban kérdéseket vetett fel a lakhatásra, a közszolgáltatásokra és az infrastruktúrára gyakorolt hatásokkal kapcsolatban is.
A szakpolitikai változások a nettó migráció csökkenését eredményezik
A rekordmagas migrációs számok miatt a konzervatív kormány 2023 decemberében szigorúbb bevándorlási politikát jelentett be.
Az előző kormányzat 2024 első felében fokozatosan hajtotta végre ezeket az új intézkedéseket.
Ez a nemzetközi diákokat, valamint az egészségügyi és gondozási dolgozókat kísérő eltartottakra vonatkozó korlátozásokra is kiterjedt.
Egy másik intézkedés értelmében megemelték a vízumot igénylő szakképzett munkavállalók általános bérküszöbét.
E változások következtében az Egyesült Királyság nettó migrációja 2024 közepére máris 20 százalékkal csökken.
Ezzel a nettó migrációs szám 2024 júniusára körülbelül 724 800-ra csökken.
Bár ez egy lépés a helyes irányba, sok kritikus arra figyelmeztet, hogy többet kell tenni a számok ellenőrzéséért.
Az Egyesült Királyság munkáspárti kormánya kiegyensúlyozottabb reformokat ígér
Starmer miniszterelnök „sokkolónak” nevezte a brit nettó migráció jelentős növekedését.
„Ez nem véletlenül, hanem szándékosan történt” – mondta november 28-i beszédében az ONS legfrissebb adatainak közzétételekor.
Starmer megjegyezte, hogy a Brexit, amely az Egyesült Királyság 2020-as uniós kilépésére utal, ürügyként szolgált a nyitott határokkal való kísérletezésre.
A 2024-es hivatalba lépése óta ígéretet tett a Brexit után bevezetett pontalapú bevándorlási rendszer reformjára.
Ennek célja annak biztosítása, hogy a vízumútvonalakat használó tengerentúli munkavállalók új elvárásokkal érkezzenek a hazánkban képzett egyénekkel szemben.
„Az Egyesült Királyság nem támaszkodhat kizárólag a bevándorlásra a gazdasági kihívások megoldása érdekében” – mondta beszédében Starmer.
„Megreformáljuk a rendszert, és biztosítjuk, hogy a vállalkozások a helyi tehetségekbe fektessenek be, miközben szigorú ellenőrzéseket tartunk fenn a belépés felett” – hangsúlyozta.
Tervének célja, hogy csökkentse a külföldi munkaerőtől való függőséget azáltal, hogy a vállalkozásokat a hazai munkavállalók képzésére ösztönzi.
Starmer hangsúlyozta annak fontosságát is, hogy a gazdasági szükségletek és a migrációval kapcsolatos közhangulat egyensúlyban legyen.
A Belügyminisztérium bejelentette továbbá, hogy elkötelezett a magas nettó migráció csökkentése és a „hibás” bevándorlási rendszer helyreállítása mellett.
„A migráció mindig is fontos része volt az Egyesült Királyság történelmének és gazdaságának, de a rendszert megfelelően kell irányítani és ellenőrizni.” Yvette Copper belügyminiszter egy sajtóközleményben elmondta.
Hangsúlyozta, hogy az elmúlt években a tengerentúli toborzás óriási mértékű növekedésének kezelése kulcsfontosságú.
Az Egyesült Királyságba irányuló magas nettó migráció az oka annak is, hogy a korábbi kormányzati vízumreformok még mindig érvényben vannak, miközben azokat a szakképzéshez kötik.
A belügyminisztérium emellett jelentős szigorítást hajt végre a munkáltatókkal szemben, akik megsértik a munkavállalási vízumokra vonatkozó szabályokat és visszaélnek más vízumszabályokkal.
A Bizottság továbbá terveket fogalmazott meg a menedékkérelmek elmaradásának kezelésére és azoknak a személyeknek a visszaküldésére, akiknek nincs joguk az Egyesült Királyságban tartózkodni.
Az Egyesült Királyság új határbiztonsági parancsnoksága (BSC) a bűnszervezetek és embercsempészbandák felszámolásán dolgozik.
A magas nettó migráció hatása a közszolgáltatásokra
A nagymértékű migráció fokozta az Egyesült Királyság közszolgáltatásaira, többek között a lakhatásra, az egészségügyre és az oktatásra nehezedő nyomást.
2023-ban a kormány 5,38 milliárd fontot költött a menedékkérők elszállásolására, akik közül sokan szállodákban élnek megfelelő szálláshelyek hiányában.
A kritikusok szerint ezek a költségek fenntarthatatlanok, és a megnövekedett népességhez a közintézményeket ki kell bővíteni.
Másrészt az országba érkező emberek beáramlása támogatta a létfontosságú iparágakat.
A Nemzeti Egészségügyi Szolgálat (NHS) és a technológiai vállalatok például külföldi munkavállalókra támaszkodtak a kritikus munkaerőhiány pótlásában.
Közgazdászok hangsúlyozták, hogy a migránsok jelentősen hozzájárulnak az Egyesült Királyság gazdaságához azáltal, hogy adót fizetnek és betöltik az üres munkahelyeket.
Az üzleti vezetők arra figyelmeztetnek, hogy a szigorúbb migrációs ellenőrzések munkaerőhiányhoz vezethetnek a kritikus ágazatokban, ami károsíthatja a gazdaságot.
Mi lesz a következő lépés az Egyesült Királyság migrációs politikájában
A munkáspárti kormánynak szembe kell néznie azzal a kihívással, hogy a közvélemény aggodalmait kezelje, ugyanakkor biztosítsa, hogy az Egyesült Királyság továbbra is vonzó maradjon a szakképzett munkavállalók számára.
A szakértők azt javasolják, hogy az egyensúly elérése érdekében csökkentsék a nettó migrációt, miközben beruháznak a közinfrastruktúrába és javítják a hazai képzési programokat.
A Starmer által a pontrendszerre vonatkozóan javasolt reformok szintén középutat jelenthetnek.
Kormánya azonban eddig elutasította a vízumszámok korlátozását, azzal érvelve, hogy a korábbi korlátozásoknak nem volt érdemi hatása.
Az Egyesült Királyság a készségekre és a gazdasági hozzájárulásra összpontosítva összehangolhatja a migrációs politikát a gazdasági realitásokkal és a közvélemény elvárásaival.