2018 óta a La Manche-csatornán keresztül az Egyesült Királyságba (UK) érkező kis hajók száma meghaladta a 150 000-et.
A hivatalos kormányzati adatok szerint csak karácsony napján 451-en érkeztek.
Összesen 11 hajó tette meg az utat, és az elkövetkező napokban várhatóan még több követi őket.
Ezek a gyakran veszélyes utazások az Egyesült Királyság bevándorlási vitájának középpontjába kerültek.
Ez ismét aggodalomra adott okot a határbiztonsággal, a humanitárius kötelezettségekkel és a szervezett bűnözéssel kapcsolatban.
A hét éve tartó növekvő tendencia a migráció kezelésének egyre bonyolultabbá válását tükrözi.
A politikai vezetők és az aktivisták megosztottak abban, hogy hogyan lehetne a legjobban kezelni a kérdést.
Kishajók érkezése: növekvő tendencia
Az elmúlt hét évben drámaian megnőtt a kisgéphajós átkelések száma.
2018-ban mindössze 299 ember tette meg a veszélyes utat. 2019-ben 1843 átkelést regisztráltak, 2020-ban pedig 8466-ot.
2022-re azonban ez a szám 45 774-re emelkedett, szemben a 2021 egészére mért 28 526-os számmal.
Bár 2023-ban 29 437 átutazásra csökkent, 2024-ben a számok újra emelkedtek, és decemberben 35 898 migráns érkezését regisztrálták.
Ez 22 százalékos növekedést jelent a 2023-as év azonos időszakához képest, de 2022-ben ugyanennyivel kevesebbet.
Csak idén karácsony napján 451 ember érkezett 11 kis csónakkal, majd a második napon további 407 ember.
Ezek az üdülővendégek a Csatornán való átutazások számát 2018 óta 150 000 fölé emelték.
Idén a francia parti őrség adatai szerint mintegy 50 ember halt meg, miközben megpróbált átkelni a La Manche csatornán.
A Nemzetközi Migrációs Szervezet (IOM) is több olyan migráns haláláról számolt be, akikről úgy vélik, hogy az átkelési kísérletekhez kapcsolódnak.
Így 2024 valószínűbbé válik, hogy a csempészútvonalak 2018-as indulása óta a leghalálosabb átkelési év lesz.
A kormány válasza és ígéretei
Ez az új mérföldkő azt követően jelent meg, hogy Yvette Cooper brit belügyminiszter kijelentette, hogy a kormánynak erkölcsi kötelessége foglalkozni a kis hajókon érkezőkkel.
„A kiszolgáltatott embereket kihasználó és életeket veszélyeztető bűnbandák ellen kell fellépnünk” – mondta.
Cooper kiemelte továbbá a határbiztonság fokozására és a jogszerű tartózkodásra nem jogosultak kitoloncolásának felgyorsítására irányuló terveket.
A Nemzeti Bűnüldözési Ügynökség közölte, hogy mintegy 70 élő nyomozást vezet a szervezett bevándorlási bűnözés vagy az emberkereskedelem ügyében.
A belügyminiszter hangsúlyozta, hogy „eltökélt szándékuk, hogy előrelépést érjenek el” a menedékkérelmek elmaradásának felszámolásában – írja az Independent.
Elmondta, hogy csökkentik a menedékkérők elhelyezésére szolgáló „nem megfelelő és rendkívül költséges” szállodákra való támaszkodást.
A munkaügyi kormányzat nemzetközi együttműködésre szólított fel a veszélyes átkeléseket lehetővé tevő csempészhálózatok felszámolása érdekében.
Ugyanakkor nem vállalt konkrét határidőt arra vonatkozóan, hogy mikorra várják a számok „meredek csökkenését”.
A kormány szóvivője azt mondta: „Mindannyian véget akarunk vetni a veszélyes kis hajóátkeléseknek, amelyek életeket veszélyeztetnek és aláássák a határbiztonságot”.
Kritika és ellentétes nézetek
A jelenlegi munkáspárti kormány az előző kormányt okolja az Egyesült Királyságban tapasztalható migráció erőteljes növekedéséért.
A konzervatívok azonban aggodalmuknak adtak hangot a kormányzati stratégiák hatékonyságával kapcsolatban – írja a The Guardian.
Chris Philp árnyék belügyminiszter „sértésnek” nevezte, hogy a munkáspártiak 858 kis hajó érkezését engedélyezték karácsony napján és a karácsonyi ünnepnapon.
Hozzátette, hogy az illegális határátlépések számának növekedése „elfogadhatatlan”, és hangsúlyozta, hogy erősebb elrettentő intézkedésekre van szükség.
Philp javasolta a felhagyott ruandai áttelepítési terv újjáélesztését, amelynek célja az volt, hogy a menedékkérőket Ruandába küldjék, hogy megakadályozzák a kis hajókkal való átkelést.
„Azzal, hogy a munkáspártiak még a kezdetek előtt elvetették a ruandai elrettentő eszközt, cserbenhagytak minket. Láttuk, hogy Ausztráliában működött az elrettentő költöztetés” – jelentette ki Philp.
Több mint 22 324 kishajó érkezett, mióta Sir Kier Starmer miniszterelnök a júliusi választások után átvette a 10-es számot.
Azóta elkötelezte magát a csempészbandák üzleti modelljeinek felszámolása és a más országokkal való együttműködés fokozása mellett.
Starmer nyitottságot mutatott arra is, hogy más országoknak is fizessenek azért, hogy segítsenek az Egyesült Királyságba irányuló illegális migráció leküzdésében.
A csempészbandák szerepe a kis hajókon érkezőkben
Bár az Egyesült Királyságban jelentősen nőtt a Csatornán való átkelések száma, ez a szám még mindig alacsonyabb, mint néhány európai országban.
Olaszország például 2023-ban több mint 136 000 tengeri érkezést regisztrált. Spanyolország és Görögország szintén jelentős migrációs áramlásokkal szembesül a Földközi-tengeren keresztül.
Az Egyesült Királyság egyedülálló földrajzi helyzete azonban külön kihívásokat jelent, különösen a tengeri határainak őrzése terén.
Az átkelések egyik fő mozgatórugója a szervezett csempészhálózatok jelenléte.
Ezek a bűnözői csoportok kihasználják a kiszolgáltatott migránsokat, és a TikTok segítségével olyan „csomagajánlatokat” hirdetnek, amelyek biztonságos átutazást, lakhatást és munkát ígérnek az Egyesült Királyságban.
A The Times beszámolója szerint ezek az ajánlatok személyenként akár 12 000 fontba is kerülhetnek, és gyakran túlzsúfolt hajókkal vagy teherautókon történő rejtett szállítással járnak.
Az Egyesült Királyság belügyminisztériuma ígéretet tett arra, hogy szigorúbb büntetéseket szab ki az embercsempészekre, és együttműködik a technológiai vállalatokkal az illegális átkelésre vonatkozó online hirdetések eltávolítása érdekében.
A határbiztonság és a humanitárius segítségnyújtás egyensúlya
A kis hajókkal érkezők problémája túlmutat a határbiztonságon, és fontos kérdéseket vet fel a humanitárius kötelezettségekkel kapcsolatban.
Sok migráns azért vállalkozik ezekre a veszélyes utakra, hogy elmeneküljön a háború, az üldöztetés és a szegénység elől.
A növekvő számok azonban megterhelték az Egyesült Királyság menekültügyi rendszerét, és az ügyek elmaradása késedelmet okoz a biztonságot keresők számára.
Cooper belügyminiszter elismerte, hogy kiegyensúlyozott megközelítésre van szükség.
„Határozott fellépésre van szükségünk az illegális határátlépésekkel szemben, de azt is biztosítanunk kell, hogy a valódi követelésekkel rendelkezőket tisztességesen kezeljük” – mondta.
A javasolt stratégiák között szerepel a biztonságos és legális migrációs útvonalak nagyobb támogatása, valamint a migráció kiváltó okainak kezelése a származási országokban.
A kritikusok már most azt állítják, hogy a jelenlegi politikák nem megfelelőek. Az új stratégiák teljes hatása azonban csak az elkövetkező években fog jobban kirajzolódni.