Az Egyesült Királyság kormánya lecsap a tisztességtelen munkaadókra és az illegális munkavállalókra

| szeptember 4, 2024
Az Egyesült Királyság kormánya lecsap a tisztességtelen munkaadókra és az illegális munkavállalókra
Fotó a Philafrenzy jóvoltából via Wikimedia Commons

Az Egyesült Királyság (UK) kormánya országos szintű fellépést indított az illegális munkavállalókat alkalmazó munkáltatók ellen.

A belügyminisztérium legújabb erőfeszítései egy szélesebb körű stratégia részét képezik, amelynek célja annak biztosítása, hogy a vállalkozások országszerte betartsák a bevándorlási törvényeket.

E kezdeményezés keretében a végrehajtó csoportok több száz vállalkozást vettek célba, és jelentős jogsértések feltárásához vezettek.

Augusztus 18. és 24. között a belügyminisztérium bevándorlási ügyekben illetékes csapatai több mint 275 üzlethelyiséget kerestek fel az Egyesült Királyságban.

Elsődleges céljuk az volt, hogy azonosítsák azokat a munkáltatókat, akik illegálisan, megfelelő dokumentumok nélkül foglalkoztatnak munkavállalókat.

A művelet olyan iparágakat célzott meg, amelyek ismertek a papírok nélküli munkavállalók alkalmazásáról, például az építőipart, a vendéglátást és a mezőgazdaságot.

Az ellenőrzött vállalkozások közül 135-ről derült ki, hogy illegális munkavállalókat foglalkoztat, és hivatalos felszólítást kaptak.

A felszólítások komoly jogi figyelmeztetést jelentenek, és a visszaeső elkövetők esetében súlyos pénzbírsággal vagy börtönbüntetéssel járhatnak.

A munkáltatók megcélzása mellett a művelet az illegális munkavállalókra is összpontosított.

A hatóságok 85 olyan személyt vettek őrizetbe, akik a szükséges jogállás nélkül dolgoztak.

Ezek a munkavállalók most a lehetséges kitoloncolással néznek szembe, ügyüket a bevándorlási hivatalnokok vizsgálják.

Az illegális munkáltatók és az illegális munkavállalók hatása az Egyesült Királyság gazdaságára

Yvette Cooper brit belügyminiszter elmondta, hogy a belügyminisztérium eltökélt szándéka, hogy megállítsa az illegális migráns munkavállalók kizsákmányolását.

Az illegális munkavállalás tartósan fennálló probléma az Egyesült Királyságban, amely messzemenő következményekkel jár a gazdaságra és a társadalomra nézve.

Az illegális munkavállalókat alkalmazó munkáltatók gyakran azért teszik ezt, hogy csökkentsék a költségeket, a minimálbér alatt fizessenek, és elkerüljék az adókat.

Ez nemcsak a kiszolgáltatott személyeket használja ki, hanem aláássa azokat a vállalkozásokat is, amelyek betartják a törvényt és tisztességesen bánnak a dolgozóikkal.

Az Egyesült Királyság kormánya az országban tartózkodó, papírokkal nem rendelkező munkavállalók számának csökkentésére irányuló célja részeként lépett fel ezekkel a gyakorlatokkal szemben.

A kormány célja, hogy a tisztességtelen munkáltatókkal szembeni fellépéssel igazságosabb üzleti környezetet teremtsen, és megvédje a jogszerűen dolgozó munkavállalók jogait.

A művelet célja az is, hogy megnyugtassa a közvéleményt, hogy a kormány komolyan veszi a bevándorlási szabályok betartatását.

Eddy Montgomery, a Bevándorlási Hivatal Végrehajtási, Megfelelési és Bűnügyi Igazgatóságának igazgatója büszke a csapatára.

„Az e heti akció azt mutatja, hogy a Belügyminisztérium mennyire elkötelezett a kiszolgáltatott emberek védelme és a munkáltatók felelősségre vonása iránt” – mondta.

Cooper hozzátette: „Bár ez a művelet fontos előrelépést jelent, a probléma kezelése iránti elkötelezettségünk folyamatos.”

„Biztosítani fogjuk, hogy azok, akik megszegik a szabályokat, a törvény teljes szigorával szembesüljenek” – hangsúlyozta a belügyminiszter.

Súlyos büntetések az illegális munkavállalókat alkalmazó munkáltatókra

Az Egyesült Királyság kormánya lecsap a tisztességtelen munkaadókra és az illegális munkavállalókra
A kép a wal_172619 jóvoltából készült a Pixabay-en keresztül

Azokra a vállalkozásokra, amelyekről kiderül, hogy nem dokumentált munkavállalókat foglalkoztatnak, súlyos büntetések várnak.

2024 februárjától az első alkalommal elkövetett jogsértések esetén a bírság illegális munkavállalónként 45 000 fontig, minden további jogsértés esetén pedig 60 000 fontig terjedhet.

A támogatói engedéllyel rendelkező vállalkozások esetében az illegális munkavállalók foglalkoztatása az engedély ellenőrzéséhez vagy az engedély hirtelen visszavonásához vezethet.

Ha a szponzor engedélyét visszavonják, a vállalat teljes migráns munkaerő munkavállalási vízumát is törölhetik.

A törvény szándékos figyelmen kívül hagyásában bűnösnek talált személyek büntetőjogi felelősségre vonással és börtönbüntetéssel is szembenézhetnek.

Az illegális munkavállalók foglalkoztatásában bűnösnek talált vállalkozások más súlyos szankciókkal is szembesülhetnek, például elveszíthetik működési engedélyüket.

Például az éttermek és kocsmák elveszíthetik az alkoholfogyasztási engedélyüket, az építőipari cégek pedig eltilthatók a közbeszerzési pályázatoktól.

Az illegális munkavállalók illegális foglalkoztatásán való tettenérés szintén negatív következményekkel járhat a vállalkozások számára.

Ezek közé tartozik a hírnév sérülése, az ügyfelek elvesztése, valamint a beszállítókkal és partnerekkel való feszült kapcsolatok.

Folyamatos erőfeszítések a munkavállalók védelmére

A tisztességtelen munkáltatók elleni fellépés célja a kiszolgáltatott munkavállalók védelme is, akiket esetleg kihasználnak.

„A bandák teljes hazugságokat adnak el ezeknek a munkásoknak, mielőtt rettentő körülmények között élnének és dolgoznának egy fillérért” – mondta Cooper.

Az Egyesült Királyságban sok illegális munkavállalónak kemény körülményekkel kell szembenéznie, például szűkös, nem megfelelő minőségű lakásokban kell élnie, és túl sokat kell dolgoznia.

Az ilyen kemény körülmények ellenére még mindig a minimálbérnél jóval alacsonyabb béreket kapnak, ami lehetővé teszi a vállalkozások számára a költségek csökkentését.

Ezek a munkavállalók potenciálisan illegálisan lépnek be az országba, vagy túllépik a vízumukat.

A bevándorlási bűnüldöző csoportok szorosan együttműködnek olyan szervezetekkel, mint a bandavezérek és a munkaügyi visszaélések hatósága, hogy biztosítsák, hogy a munkavállalók megkapják a szükséges támogatást.

Ez azt is magában foglalja, hogy a munkavállalóknak lehetővé kell tenni, hogy jelenthessék a kizsákmányolást, és biztosítani kell, hogy a felelősöket felelősségre vonják.

A kormány arra is ösztönzi a lakosságot, hogy minden gyanús esetet jelentsen a hatóságoknak, és ezeket a bejelentéseket névtelenül is meg lehet tenni.

A kritikusok aggályai a belügyminisztérium bevándorlási műveleteivel kapcsolatban

Az Egyesült Királyság kormánya lecsap a tisztességtelen munkaadókra és az illegális munkavállalókra
A képet Anil Sharma szíves hozzájárulásával a Pixabay-en keresztül

Az Egyesült Királyság kormánya szerint ez a művelet az illegális munkavállalás elleni szélesebb körű küzdelem része, és a jövőben még több fellépés várható.

Egyes csoportok azzal érvelnek, hogy a munkáltatók megbüntetésére és a munkavállalók őrizetbe vételére való összpontosítás nem kezeli az illegális munkavállalás alapvető okait.

A kritikusok szerint a jelenlegi bevándorlási rendszer túl bonyolult, ami egyes munkavállalókat kétségbeesésből illegális munkavállalásra késztethet.

Sokan azt javasolják, hogy az Egyesült Királyságnak több legális lehetőséget kellene biztosítania a migránsok számára a munkavállalásra, és jobban kellene védenie a jogaikat.

Mások úgy vélik, hogy a rendszer egyszerűsítése és a migránsoknak nyújtott nagyobb támogatás csökkentheti a jövőben a szigorítások szükségességét.

Aggodalomra ad okot az is, hogy miként bánnak azokkal a munkavállalókkal, akiket e műveletek eredményeként tartanak fogva.

Egyes emberi jogi szervezetek megkérdőjelezték a fogva tartott munkavállalók fogva tartásának körülményeit, és azt, hogy tiszteletben tartják-e jogaikat.

A kormány azonban ragaszkodik ahhoz, hogy minden fogvatartottal a törvényeknek megfelelően bánnak, és hogy jólétük elsődleges prioritás.

Sürgette a munkáltatókat és a munkavállalókat, hogy tartsák be az Egyesült Királyság foglalkoztatási törvényeit a biztonságosabb és igazságosabb munkakörnyezet megteremtése érdekében.