Az Egyesült Királyság gyorsabb és biztonságosabb határellenőrzési rendszert próbál ki

| szeptember 1, 2022
UK ETA a határok biztosítására

Priti Patel, az Egyesült Királyság belügyminisztere nemrégiben bejelentette, hogy kormánya egy új, érintésmentes elektronikus határellenőrzési rendszer próbaüzemét tervezi. A belügyminisztérium készen áll arra, hogy megkezdje a rendszer tesztelését, amely megkönnyítené a gazdasághoz pozitívan hozzájáruló személyek beutazását az országba, és megnehezítené azokét, akik veszélyt jelentenek az országra és az ország lakosaira.

A jóváhagyott pályázók beléphetnek az országba, és egy automatizált határátvizsgálási folyamaton mehetnek keresztül anélkül, hogy beszélniük kellene az Egyesült Királyság határőrségének tisztviselőjével, vagy eGate-et kellene használniuk.

Az új digitális rendszer része az Egyesült Királyságba irányuló törvényes utazások felgyorsítására irányuló szélesebb körű erőfeszítéseknek. A legújabb technológiákat fogják használni az utasok azonosítására és előzetes ellenőrzésére a nemzeti határokon, miközben a lakosság biztonságát is védik.

Háttérinformációk

Az Egyesült Királyság kormánya nemrégiben bejelentette az Egyesült Királyság bevándorlással kapcsolatos új tervét, és nyilatkozatot is kiadott, amelyben ismerteti a felülvizsgált migrációs és határellenőrzési stratégiáját. E kezdeményezések része lesz az e-kapuk használatának alsó korhatárának a jelenlegi 12 évről 10 évre történő csökkentése.

A brit kormány hivatalos honlapján megjelent nyilatkozatában Patel elmondta, hogy amióta belügyminiszter lett, a bevándorlással kapcsolatos új terv kidolgozására összpontosít, amely visszaveszi a rendszer irányítását. Hozzátette, hogy ez magában foglalja annak biztosítását, hogy a nemzetnek olyan határa legyen, amely megfelel a 21. század gyorsan változó igényeinek. Egy másik követelmény, hogy a látogatók számára lehetővé kell tenni, hogy könnyen megkapják az Egyesült Királyságban a vízumot és átmenjenek a határellenőrzésen anélkül, hogy ez a folyamat veszélyeztetné a nemzetbiztonságot.

Patel elmondta továbbá, hogy továbbra is elkötelezett annak biztosítása mellett, hogy az Egyesült Királyság határőrizeti erői hozzáférjenek a legújabb technológiákhoz, amelyek lehetővé teszik számukra, hogy speciális képességeiket felhasználva jobban megvédjék az ország határait az Egyesült Királyságnak ártani akaró személyekkel szemben.

Az Egyesült Királyság határvédelmi erőinek független felülvizsgálata

Az új digitális határellenőrzési tervek közzététele mellett a belügyminisztérium 2022 februárjában azt is bejelentette, hogy az ország határőrizeti szerveit átfogó független felülvizsgálatnak vetik alá, amelyet Alexander Downer, az a férfi fog elvégezni, aki korábban Ausztrália bevándorlási minisztere volt.

Ez a felülvizsgálat azóta befejeződött, és jelentésében Downer azt javasolta, hogy az ország határőrizeti erői kapjanak jobban meghatározott hangot és identitást a Belügyminisztériummal. A további ajánlások között szerepel a határőrizeti erőkért felelős egyetlen kabinetminiszter kinevezése, egy tanácsadó testület létrehozása, amely rendszeresen felülvizsgálja a határőrizeti erőkkel szemben támasztott követelményeket, valamint egy határőrizeti akadémia létrehozása, ahol a személyzet rendszeres képzésben részesülhet.

Az Egyesült Királyság határvédelmi erői rendkívüli kihívásokkal küzdenek

A jelentésben Downer hozzátette továbbá, hogy az ország határőrizeti erői „rendkívüli kihívásokkal” küzdenek. Az egyik ilyen volt a Csatornán zajló migránsválság. A többi között az illegális kábítószerek, a bevándorlással való visszaélés, a szervezett bűnözés és a lőfegyverek.

A továbbiakban elmondta, hogy a határőrségnél minden egyes személy, akivel beszélt, a frontvonalbeli tisztektől kezdve a műveleti vezetőkön át a felső vezetésig, teljes mértékben elkötelezett az ország érdekeinek szolgálata mellett, és azt akarja, hogy a határőrség fejlődjön, hogy továbbra is a legjobb maradhasson a felmerülő és a jelenlegi fenyegetések elleni küzdelemben.

Downer úgy véli, hogy a határőrségre vonatkozó ajánlásai pozitív hatással lennének az ügynökségre, és rugalmasabbá tennék azt, hogy jobban tudjon megbirkózni a felmerülő kihívásokkal.

Az általa ajánlott stratégia meghatározza, hogy az új elektronikus határellenőrzési rendszer hogyan fogja egyszerre javítani a biztonságot és egyszerűsíteni az országba történő beutazást, miközben az Egyesült Királyságot a legális migráció területén világelsővé teszi.

Az egyesült királyságbeli ETA előnyei

Az Egyesült Királyság kormánya közleményében úgy reagált, hogy az ETA-rendszer „megkönnyíti barátaink számára, hogy az Egyesült Királyságba jöjjenek és hozzájáruljanak az Egyesült Királysághoz, de megnehezíti azok számára, akiket nem szeretnénk, hogy ide jöjjenek”. Hozzátette, hogy az elkövetkező néhány évben további fejlesztéseket is terveznek bevezetni, amelyek hozzájárulnak ahhoz, hogy az ország legális migrációs és határellenőrzési rendszere továbbra is a világ legjobbjai között maradjon.

A nyilatkozat azt is hozzátette, hogy ezek a fejlesztések a „láthatatlan változásoktól”, mint például a nemzeti határainkon történő fokozott célzás, a „látható változásokig”, mint például a jobb ügyfélszolgálat.

Az új elektronikus utazási engedélyezési rendszer egyik előnye, hogy lehetővé teszi, hogy nagyobb számú nemzetközi látogató élvezhesse az eGates használatát, míg a DCA (digitális ügyfélszámla) a brit vízumot igénylő utazók számára zökkenőmentesebb eljárást és jobb hozzáférést biztosít az eVisas-hoz.

A belügyminisztérium azt is hozzátette, hogy az új elektronikus rendszer segíteni fogja a bevándorlási hatóságokat abban, hogy még az utazás megkezdése előtt jobban megértsék az Egyesült Királyságba érkező személyek igényeit. Emellett csökkenteni fogja a hosszú sorokat az Egyesült Királyság bevándorlási hivatalában, és hozzájárul a biztonság javításához.

Az ETA-rendszer lehetővé teszi az Egyesült Királyságba való beutazást azon utazók számára, akik nem rendelkeznek vízummal (vagy akiknek nincs rá szükségük), és az Egyesült Királyságba kívánnak látogatni, vagy átutazóban vannak. A jóváhagyást követően az ETA egy még be nem jelentett időszak alatt több utazásra érvényes.

A belügyminisztérium azzal zárta közleményét, hogy az új rendszert azért hozták létre, hogy „kiegészítő biztonsági intézkedésként működjön, amely lehetővé teszi a kormány számára, hogy megakadályozza a fenyegetések beutazását az Egyesült Királyságba, miközben az egyének számára egy korábbi időpontban nagyobb bizonyosságot nyújt utazási képességükről”.

Az Öböl-menti országokból és az Egyesült Arab Emírségekből érkező látogatók az elsők között próbálják ki az új digitális határrendszert

Az Egyesült Arab Emírségekből és az Öböl-menti országokból érkező utazók a múlt héten kellemes meglepetésben részesültek, amikor a brit kormány bejelentette, hogy az elsők között lesznek, akik jogosultak az új ETA digitális határellenőrzési rendszer használatára. A rendszert jövőre indítják el, ami kulcsfontosságú része a nemzet azon tervének, hogy 2025 végéig teljesen digitalizált határokat vezessen be.

A belügyminisztérium közleménye szerint az első országok, amelyek átállnak az új platformra, Szaúd-Arábia, az Egyesült Arab Emírségek, Kuvait, Omán, Bahrein és Katar lesznek. Ezáltal ezen országok állampolgárainak beutazási követelményei azonosak lesznek az olyan országokból, mint például Kanadából és az Egyesült Államokból érkező látogatókéval.

Priti Patel brit belügyminiszter elmondta, hogy ez azt jelenti, hogy ezek az országok az elsők között lesznek, akik az Egyesült Királyságba történő utazáskor kérhetik az ETA-t. Hozzátette, hogy a legfontosabb prioritásuk továbbra is az ország határainak biztonsága. Az ETA-rendszer bevezetésével képesek lennének visszautasítani az ország biztonságát veszélyeztető személyeket, miközben biztosítanák, hogy a törvényes utazók idő előtt engedélyt kapjanak az Egyesült Királyságba való beutazásra.

Az Egyesült Arab Emírségek brit nagykövete, Mansoor Abdulhoul üdvözölte a hírt, és hozzátette, hogy ez különösen az emirátusok állampolgárainak kedvez. A továbbiakban elmondta, hogy ezt nagyszerű fejleménynek tartja, amely új lehetőségeket hoz mindkét ország számára.

Az új ETA-rendszer jövő évi bevezetéséig az Öböl-menti utazók továbbra is használhatják az EVW-t (elektronikus vízummentesség). Ezeket online kell kitölteni, mielőtt az utazó az Egyesült Királyságba utazik.