A szakképzett munkavállalók megemelt bérküszöbe 10 év alatt 25 milliárd fontjába kerülhet az Egyesült Királyságnak

| november 29, 2024
A szakképzett munkavállalók megemelt bérküszöbe 10 év alatt 25 milliárd fontjába kerülhet az Egyesült Királyságnak
A kép Mikael Blomkvist jóvoltából a Pexels oldalon.

Az Egyesült Királyság (UK) kormányának azon döntése, hogy megemeli a szakképzett munkavállalói vízumra vonatkozó bérküszöböt, vizsgálat tárgyát képezi.

Az Oxford Migration Observatory által kiadott jelentés szerint ez az új vízumpolitika jelentős pénzügyi következményekkel jár.

Az új vízumszabály értelmében a szakképzett munkavállalói vízumot kérelmezőknek meg kell felelniük az évi 38 700 fontban meghatározott minimális bérkövetelménynek.

A The Evening Standard szerint az eredmények azt mutatják, hogy ez 25 milliárd fontba kerülhet az országnak a következő évtizedben.

A szakképzett munkavállalói vízumokra vonatkozó új szabályok

2024 áprilisában a Belügyminisztérium 26 200 fontról 38 700 fontra emelte a Skilled Worker vízumhoz szükséges minimálbért.

Ez a változás azt jelenti, hogy a tengerentúli szakembereknek mostantól legalább az új küszöbértéket elérő fizetésű állást kell biztosítaniuk ahhoz, hogy vízumra jogosultak legyenek.

Az új szabály egy szélesebb körű stratégia része, amelynek célja a nettó migráció csökkentése és a magas fizetésű munkakörök előtérbe helyezése.

Az új brit munkáspárti kormány a júliusi választások után hivatalba lépve úgy döntött, hogy folytatja a változtatást.

„Ezek az intézkedések azt hivatottak biztosítani, hogy a migrációs rendszerünk a britek érdekében működjön” – mondta Yvette Cooper brit belügyminiszter.

A politika azonban vitát váltott ki azzal kapcsolatban, hogy nem fog-e ártani a kritikus ágazatoknak és nem okoz-e gazdasági feszültséget.

A megemelt bérküszöbök előnyei és hátrányai

A szakképzett munkavállalók megemelt bérküszöbe 10 év alatt 25 milliárd fontjába kerülhet az Egyesült Királyságnak
A kép az RDNE Stock projekt jóvoltából a Pexels-en keresztül készült.

Az Oxfordi Migrációs Megfigyelőközpont elemzése komoly perspektívát kínál.

A jelentés becslései szerint a politika 7 milliárd font közhasznú hasznot hozhat a következő tíz évben.

Ez azonban akár 32,5 milliárd fontba is kerülhet, ami 25,5 milliárd font nettó hiányt eredményezne.

Dr. Madeleine Sumption, az Oxfordi Migrációs Megfigyelőközpont igazgatója elmagyarázta a lehetséges hullámhatásokat.

„A szakképzett munkavállalókra vonatkozó magasabb bérküszöbök hatása nagyban függ majd attól, hogy a munkáltatók hogyan reagálnak” – mondta.

Ha a vállalkozások a megnövekedett költségek miatt csökkentik a munkaerő-felvételt, az állam elveszítheti a magasabb jövedelmű szakemberektől származó adóbevételeket.

Ezzel szemben, ha a munkáltatók a bérek emelésével alkalmazkodnak, magasabb működési költségekkel szembesülhetnek, ami a fogyasztói árak emelkedéséhez vezethet.

Ezek az eredmények rávilágítanak arra a kihívásra, hogy a szigorúbb migrációs ellenőrzés és a gazdasági stabilitás fenntartása között egyensúlyt kell teremteni.

A kritikus iparágak aggodalmai

A szakképzett munkaerő megemelt bérküszöbe aggodalmat keltett a nemzetközi tehetségekre erősen támaszkodó iparágakban.

Az egészségügyi ágazat például gyakran toboroz nemzetközieket olyan kritikus szerepek betöltésére, mint az ápolók és a gondozók.

Sok ilyen álláshelyen a fizetés jóval 38 700 font alatt van, ami megnehezíti a munkáltatók számára, hogy külföldről alkalmazzanak munkaerőt.

Az NHS, amely már így is munkaerőhiánnyal küzd, további feszültséggel szembesülhet.

Hasonlóképpen, az alulellátott területeken lévő, nemzetközi tanároktól függő iskoláknak nehézséget okozhat a magasabb fizetési követelmény teljesítése.

Ide tartoznak a természettudományos, technológiai, mérnöki és matematikai (STEM) tantárgyakat oktató tanárok is.

A vízumszabályok azonban nem vonatkoznak a nemzeti fizetési osztályba tartozó tanárokra.

Másrészt az építőipari szakmák, például a vezető mérnökök megfelelhetnek a megemelt bérküszöbnek.

Számos szakképzett munkakör, például a kőművesek és a vízvezeték-szerelők azonban jellemzően nem felelnek meg az új minimáljövedelem-követelménynek.

Ez a munkaerő-felvétel lassulásához vezethet, ami késleltetheti az infrastrukturális projekteket és növelheti a költségeket az amúgy is nyomás alatt lévő ágazatban.

A bérküszöb lehetséges kiigazításai

A szakképzett munkavállalók megemelt bérküszöbe 10 év alatt 25 milliárd fontjába kerülhet az Egyesült Királyságnak
A képet Anna Tarazevich jóvoltából a Pexels-en keresztül küldték.

A brit kormány továbbra is elkötelezett a nettó migráció csökkentése mellett, és azzal érvel, hogy a fizetésemelés szükséges lépés e cél felé.

A szakpolitikai változás biztosítja, hogy csak a gazdasághoz leginkább hozzájáruló tengerentúli munkavállalók kaphassanak szakképzett munkavállalói vízumot.

A kormány ugyanakkor felkérte a migrációs tanácsadó bizottságot (MAC), hogy vizsgálja felül az informatikai és mérnöki ágazatban betöltött állásokat.

A MAC egy független köztestület, amely a kormánynak ad tanácsot migrációs kérdésekben és bevándorlási politikában.

A felülvizsgálat arra törekszik, hogy megértse, miért függ ez a két iparág nagymértékben a nemzetközi munkavállalóktól.

Azt is megvizsgálja, hogy az Egyesült Királyság bevándorlási rendszere igényel-e módosításokat ezen létfontosságú ágazatok támogatása érdekében.

A kormány utalt arra, hogy a kritikus szerepek esetében mentességeket vagy kiigazításokat tervezhet, bár konkrét terveket nem jelentettek be.

A szakképzett munkavállalók magasabb bérküszöbének jövőbeli kilátásai

A szakpolitikai változás része a migrációnak az Egyesült Királyság gazdaságában betöltött szerepéről szóló szélesebb körű vitának.

A szigorúbb vízumszabályok hívei azzal érvelnek, hogy a külföldi munkaerő-függőség csökkentése arra ösztönözheti a munkaadókat, hogy hazai munkavállalókba és szakképzésbe fektessenek be.

A kritikusok azonban arra figyelmeztetnek, hogy a magasabb bérküszöb felesleges akadályokat gördíthet.

Ez potenciálisan csökkentheti az Egyesült Királyság versenyképességét a globális tehetségek vonzása terén is.

A szakképzett munkavállalók bérküszöbének emeléséből eredő 25 milliárd fontos lehetséges költség kérdéseket vet fel a politika szélesebb körű gazdasági hatásaival kapcsolatban.

A magasabb bérküszöb tényleges hatásai azonban még nem bontakoznak ki az elkövetkező években.

A politikai döntéshozóknak szorosan nyomon kell követniük a hatását, hogy elkerüljék a vállalkozásokra, a közszolgáltatásokra és a gazdaságra gyakorolt negatív következményeket.

A bevándorlás ellenőrzésének és a munkaerő-piaci igényeknek az egyensúlya kulcsfontosságú lesz, ahogy az Egyesült Királyság tovább finomítja bevándorlási politikáját.