A parlamenti képviselők a Gázai övezetbeli családok vízumrendszerét szorgalmazzák, hogy segítsék a családtagok egyesülését az Egyesült Királyságban

| november 26, 2024
A parlamenti képviselők a Gázai övezetbeli családok vízumrendszerét szorgalmazzák, hogy segítsék a családtagok egyesülését az Egyesült Királyságban
A képet a Musa Alzanoun jóvoltából a Pexels-en keresztül közöljük

Brit parlamenti képviselők új gázai családi vízumrendszert szorgalmaznak, amely segítené a gázai palesztinok egyesülését az Egyesült Királyságban élő családtagjaikkal.

Az ukrán családi program mintájára készült javaslat a gázai humanitárius válság súlyosbodásával egyre nagyobb pártközi támogatást élvez.

Az LBC arról számolt be, hogy Rachael Maskell munkáspárti képviselő korai indítványt nyújtott be a gázai családi vízumrendszerről.

Az indítvány biztonságos útvonalak létrehozására szólít fel a Gázában élő palesztinok számára, hogy ideiglenesen csatlakozhassanak az Egyesült Királyságban élő családtagjaikhoz.

A brit kormányt a régió pusztító humanitárius válságára és a súlyos pusztításokra hivatkozva gyors cselekvésre szólítja fel.

„Van néhány olyan palesztin, aki az Egyesült Királyságban él, és akinek a szerettei közvetlen veszélyben vannak Gázában” – áll az EMD-ben.

„[The motion] felszólítja a kormányt, hogy az ukrán családi vízumrendszer alapján vezessen be egy gázai családi vízumrendszert.”

A vízumrendszer lehetővé teszi a gázai palesztinok számára, hogy újraegyesüljenek a családjukkal, és ideiglenes menedéket keressenek az Egyesült Királyságban, amíg biztonságosan vissza nem térhetnek.

A jelenleg is tartó konfliktus következtében az egészségügyi létesítmények romokban hevernek, civilek ezrei haltak meg, és még többen megsebesültek.

A javaslat célja, hogy azonnali biztonságot nyújtson azoknak a palesztinoknak, akik már rendelkeznek családi kapcsolatokkal az Egyesült Királyságban.

A skót kormány támogatása

A skót kormány csatlakozott a Gázában élő britek családtagjai számára szóló családi vízumrendszer bevezetésére irányuló felhíváshoz.

Kaukab Stewart skót egyenlőségi miniszter biztonságos útvonalak létrehozását sürgette a Gázából menekülő palesztinok számára.

A brit menekültügyi és határbiztonsági miniszternek írt levelében „elégtelennek és sikertelennek” nevezte a meglévő menekültügyi útvonalakat.

Sok palesztin család, még azok is, akik a meglévő vízumrendszerek alapján jogosultak, nem jutnak hozzá az Egyesült Királyság Külügyi, Nemzetközösségi és Fejlesztési Hivatalának támogatásához.

Stewart rámutatott, hogy a helyzet miatt bezárt az egyetlen brit vízumkérelmi központ Gázában.

Ezenkívül a Belügyminisztérium továbbra is megköveteli az ujjlenyomatvételt a vízumkérelmekhez, ami most már lehetetlen ezen személyek számára.

2023. október 7. óta sokan kérték a biometrikus adatokra vonatkozó követelmény elhalasztását, de mindet elutasították.

Sokan kénytelenek voltak crowdfundingra vagy magas díjak fizetésére, hogy családjuk elhagyhassa Gázát, és Egyiptomban elvégezhessék a biometrikus vizsgálatot.

2024 májusa óta azonban nagyon keveseknek sikerült elhagyniuk Gázát, mivel a rafahi átkelőt Egyiptom felé lezárták.

Stewart miniszter úr levele kiemelte az ügy sürgősségét, mivel a gázai helyzet sok családot szorult helyzetbe hoz.

Rávilágított a palesztin családok küzdelmeire, akik a folyamatos erőszak közepette keresik a biztonságot.

Skócia korábbi miniszterelnöke, Humza Yousaf és Anas Sarwar, a skót munkáspártiak vezetője szintén támogatja a gázai családi vízumrendszert.

Összehasonlítások az ukrán családi rendszerrel

A parlamenti képviselők a Gázai övezetbeli családok vízumrendszerét szorgalmazzák, hogy segítsék a családtagok egyesülését az Egyesült Királyságban
A kép Mohamed Zarandah jóvoltából a Pexels-en keresztül

A gázai családi vízumrendszer támogatói azzal érvelnek, hogy egy hasonló kezdeményezés sikeresen működött 2022-ben, Oroszország ukrajnai inváziója idején.

Az ukrán családprogram lehetővé tette az ukrán állampolgárok számára, hogy brit rokonokkal rendelkező ukrán állampolgárok három évre vízumot kérjenek arra, hogy Nagy-Britanniában élhessenek, dolgozhassanak és tanulhassanak.

A támogatók úgy vélik, hogy a gázai családi vízumrendszer hasonló könnyítést és ideiglenes menedéket nyújthatna a rendkívüli szükség idején.

Segíthet abban, hogy a Gázában élő palesztinok, akiknek az Egyesült Királyságban vannak szeretteik, elmenekülhessenek a közvetlen veszély elől.

2024 februárja óta az ukrán családi vízumrendszer nem fogad új kérelmezőket, de az ukrán szponzorációs rendszer továbbra is nyitva áll.

Az ukrán szponzorációs program lehetővé teszi az ukránok számára, hogy egy szponzoráló családdal éljenek az Egyesült Királyságban.

Egy másik vízumútvonal, az Ukrajna hosszabbítási program lehetővé tette az ukránok számára, hogy 2022. március 18-tól 2023. november 16-ig meghosszabbítsák tartózkodásukat az Egyesült Királyságban.

2024. május 16-tól ez az útvonal megszűnik, kivéve az Egyesült Királyságban született gyermekek számára, akiknek a szülei megkapják az engedélyt.

Azok, akik a három ukrán vízumrendszer bármelyike alapján engedélyt kaptak, további 18 hónappal meghosszabbíthatják tartózkodásukat, a kérelmek benyújtása 2025 elején kezdődik.

Kihívások és kormányzati válaszok

A parlamenti képviselők a Gázai övezetbeli családok vízumrendszerét szorgalmazzák, hogy segítsék a családtagok egyesülését az Egyesült Királyságban
A kép Mohammed Abubakr jóvoltából a Pexels-en keresztül

A javasolt gázai családi vízumrendszer néhány kritikusa megjegyezte, hogy a gázai és az ukrajnai helyzet nem ugyanaz.

Bár a két helyzet párhuzamos, a méretük és a biztonsági megfontolások tekintetében különböznek egymástól.

A növekvő nyomás ellenére az Egyesült Királyság kormánya nem jelentett be konkrét terveket a gázai családi vízumrendszerre vonatkozóan.

A rendszer pártok közötti támogatás egyre nagyobb, a Munkáspárt, a Liberális Demokraták és a Szövetség Pártjának képviselői is támogatják az indítványt.

Az érdekvédelmi csoportok szintén támogatásukról adtak hangot, hangsúlyozva, hogy háború idején erkölcsi kötelességünk megvédeni a kiszolgáltatott civileket.

Ezzel szemben egyes kritikusok aggódnak egy ilyen program bevezetésének hosszú távú következményei miatt.

Az átvilágítással kapcsolatos aggályok és a bevándorlási politikára gyakorolt szélesebb körű hatás továbbra is vita tárgyát képezik.

A javaslat kritikusai, mint például Nigel Farage, a Reform UK vezetője, azzal érvelnek, hogy a rendszer biztonsági kockázatot jelenthet.

Farage dániai statisztikákra hivatkozott, azt állítva, hogy az országban 1992 óta élő 321 palesztin 64 százalékát ítélték el bűncselekményért.

A gázai családi vízumrendszer támogatói hangsúlyozták, hogy az csak azokra a személyekre vonatkozna, akiknek már vannak családi kötelékeik az Egyesült Királyságban.

A támogatók szerint ez az intézkedés megakadályozhatja a visszaéléseket, miközben a sürgős humanitárius szükségleteket is kielégíti.

A gázai humanitárius válság eszkalálódásával párhuzamosan a gázai családi vízumrendszer bevezetését sürgető kezdeményezés az Egyesült Királyság kormányára nehezedő egyre nagyobb nyomásnak tesz eleget, hogy cselekedjen.

Bár a javaslat jelentős támogatást kapott, továbbra is kihívást jelent a biztonság, a hatékonyság és a lakossági elfogadás biztosítása.

Egyelőre sok palesztin, akinek családja van az Egyesült Királyságban, bizonytalan helyzetben van, és arra vár, hogy ez a kezdeményezés biztosítja-e számukra a nagyon szükséges mentőövet.