Az Egyesült Királyság (UK) kormánya frissítette az elektronikus utazási engedélyezési (ETA) útmutatóját, hogy egy újabb mentességgel egészítse ki az új rendszert.
2024. április 4-től a brit tengerentúli területek (BOT) útlevelével rendelkező személyeknek nem kell ETA-t beszerezniük, mielőtt az Egyesült Királyságba utaznak.
A BOT-útlevéllel rendelkezőknek egyszerűen fel kell mutatniuk érvényes útlevelüket és egyéb személyazonosító okmányaikat az ETA-mentességük megerősítéséhez.
Ha a BOT-útlevéllel rendelkezők nem lennének bevonva az ETA-mentességbe, akkor csak a brit állampolgárságú útlevéllel rendelkező BOT-útlevéllel rendelkezők mentesülnének az ETA alól.
A brit állampolgárokon kívül az ETA-rendszer alól kivételt képeznek az ír útlevéllel, brit vízummal és bevándorlási státusszal rendelkezők.
Az Ír Köztársaságban jogszerűen tartózkodó, nem ír állampolgárok csak akkor mentesülnek az ETA-rendszer alól, ha két további feltételnek megfelelnek.
Az Egyesült Királyságba való beutazáshoz sem kell vízumot kérniük, és a közös utazási térségen (CTA) keresztül utaznak az Egyesült Királyságba.
A CTA az Egyesült Királyságot, az Ír Köztársaságot, valamint Guernsey, Jersey és a Man-sziget koronafüggőségeit foglalja magában.
Az ETA kötelező lesz azon utazók számára, akiknek nincs szükségük vízumra ahhoz, hogy rövid, legfeljebb hat hónapos utazások alkalmával az Egyesült Királyságba látogassanak.
A vízummentes állampolgároknak ETA-ra van szükségük, mielőtt szabadidős, üzleti, tanulmányi vagy tranzit céllal az Egyesült Királyságba utaznak.
Jelenleg csak a Bahreinből, Jordániából, Kuvaitból, Ománból, Katarból, Szaúd-Arábiából és az Egyesült Arab Emírségekből (EAE) érkező utazóknak van szükségük ETA-re az Egyesült Királyságba történő látogatáshoz.
Az Egyesült Királyság kormánya azt tervezi, hogy az ETA-t nemzetiségi alapon vezeti be 2024-ben. Ez vonatkozik az Európai Unió és az amerikai állampolgárokra is.
Mik azok a brit tengerentúli területek?
A brit tengerentúli területek (British Overseas Territories, BOT) az Egyesült Királyság fennhatósága alá tartozó, de magától az Egyesült Királyságtól elkülönülő egyedi területek.
A koronafüggőségekhez hasonlóan a brit kormány felelős a területek védelméért és nemzetközi ügyeiért.
Ugyanakkor minden területnek saját kormánya van, különböző mértékű autonómiával.
Világszerte 14 brit tengerentúli terület van, amelyeknek összlakossága 270 000 fő.
Tíz BOTS-ben letelepedett brit állampolgárok élnek.
Ezek közé tartozik Ascension, St Helena és Tristan da Cunha, Monserrat, Brit Virgin-szigetek, Pitcairn, Anguilla, Kajmán-szigetek, Turks- és Caicos-szigetek, Bermuda, Falkland-szigetek és Gibraltár.
Más BOT-ok csak tudósoknak vagy katonai személyzetnek adnak otthont.
Ezek a következők: Brit Indiai-óceáni Terület, Akrotiri és Dhekelia, Dél-Georgia és a Déli-Sandwich-szigetek, valamint a Brit Antarktiszi Terület.
A brit állampolgárok nem jogosultak automatikusan arra, hogy tartósan a BOT-okon éljenek. Először vízumot kell kérniük.
Brit állampolgárok és brit tengerentúli területek állampolgárai
A brit állampolgároknak különböző kategóriái vannak, és nem mindegyikük rendelkezik ugyanazokkal a jogokkal. A brit állampolgárok közé tartoznak:
- brit állampolgárok
- Brit tengerentúli területek állampolgárai
- tengerentúli brit állampolgárok
- Brit alattvalók
- Brit állampolgárok (tengerentúliak)
- Védett brit személyek
A brit tengerentúli területek állampolgárai (BOTC) brit állampolgárok, de nem rendelkeznek ugyanazokkal a jogokkal, mint a brit állampolgárok.
A BOTC-k nem rendelkeznek automatikus tartózkodási vagy munkavállalási joggal az Egyesült Királyságban.
A 2002. évi brit tengerentúli területekről szóló törvény értelmében a brit állampolgárságú útlevéllel nem rendelkező, vagy brit állampolgárságukat igazolni nem tudó BOTC-ket az Egyesült Királyságba való megérkezésükkor bevándorlási ellenőrzésnek vetik alá.
A BOTC-útlevéllel rendelkezőknek nincs szükségük vízumra ahhoz, hogy rövid, legfeljebb hat hónapos látogatást tegyenek az Egyesült Királyságban.
Az Egyesült Királyságban való tartózkodáshoz vagy munkavállaláshoz azonban megfelelő vízumra van szükségük.
A brit állampolgársággal is rendelkező BOTC-ket arra ösztönzik, hogy brit útlevelet igényeljenek az Egyesült Királyságban való munkavállaláshoz és tanuláshoz.
A tartózkodási jogra való jogosultságot igazoló bizonyítványt is igényelhetnek, amellyel igazolni tudják státuszukat az illetékes hatóságok előtt.
Korábbi brit tengerentúli területekről szóló jelentések az Egyesült Királyság ETA-járól
A brit tengerentúli területek több helyi hírügynöksége korábban már beszámolt állampolgárainak ETA-mentességéről.
A brit tengerentúli területek ETA-mentességét azonban eddig nem tüntették fel a kormány ETA-iránymutató oldalán.
A bermudai Gazdasági és Munkaügyi Minisztérium 2023 decemberében kijelentette, hogy állampolgárai mentesülnek az ETA alól – adta hírül a The Royal Gazette.
2023 szeptemberében Jane Owen, a Kajmán-szigetek kormányzója bejelentette, hogy a BOTC-útlevéllel rendelkezők mentesülnek az ETA-kötelezettség alól – írja a Cayman News Service.
„Ahogy most is, a BOTC-k az Egyesült Királyságba történő látogatáskor a BOTC-útlevelük alapján utazhatnak, anélkül, hogy előzetes engedélyt kellene kérniük ETA formájában” – mondta Owen.
Montserrat kormánya is hasonló bejelentést tett közzé 2023 novemberében.