Az Egyesült Királyság belügyminisztere, Yvette Cooper új kormányzati támogatást jelentett be a Windrush-botrányban érintetteknek.
A 2017-ben leleplezett botrány tévesen olyan hosszú ideje a Nemzetközösséghez tartozó bevándorlók ellen irányult, akik 1948 és 1973 között érkeztek az Egyesült Királyságba.
Brit állampolgárként joguk volt határozatlan ideig az Egyesült Királyságban élni és dolgozni. A botrány azonban e migránsok őrizetbe vételéhez, jogfosztáshoz és kitoloncoláshoz vezetett.
Az Egyesült Királyság kormánya most azt ígéri, hogy új megközelítést fog alkalmazni, amelynek célja a bizalom helyreállítása és a támogatás nyújtása.
Új kormányzati támogatás a Windrush áldozatainak
Cooper elismerte a Windrush-botrány áldozatainak okozott károkat, és elkötelezett a kormány válaszlépéseinek „alapvető újraszabályozása” mellett.
„Megváltoztatjuk a kormány megközelítését” – mondta a belügyminiszter egy sajtóközleményen keresztül.
Elmondta, hogy a minisztérium „szorosabban együtt fog működni” az áldozatokkal, az érdekelt felekkel, a közösségekkel és mindazokkal, akiket a munkája érint.
Ez biztosítja, hogy „ilyen botrány soha többé ne fordulhasson elő”, és hogy a tragikusan érintettek méltósága helyreálljon.
Az alábbiakban a kormány új megközelítésében szereplő szempontokat ismertetjük.
Windrush biztos kinevezése
Az új Windrush-biztos az áldozatok érdekeit fogja képviselni, biztosítva, hogy meghallják a hangjukat, és hogy a kormány részéről támogatást és tiszteletet kapjanak.
A Windrush-egység visszahozása
A 2023-ban bezárt Windrush-egység újraindítása a Windrush-generáció támogatására fog összpontosítani.
A kormány válaszlépésein is dolgozni fog, hogy a jövőben megelőzze a hasonló hibákat.
A Windrush-egység gondoskodik arról, hogy a belügyminisztérium kövesse a 2020-as Wendy Williams-felülvizsgálat ajánlásait.
A Wendy Williams által készített tanulságokat tartalmazó felülvizsgálat kulturálisan tudatosabb és együttérzőbb politikákat sürgetett.
Rávilágított arra, hogy a kormány hogyan kezelte a Windrush-botrányt.
A felülvizsgálat 30 ajánlást fogalmazott meg annak érdekében, hogy a Belügyminisztérium jobban tiszteletben tartsa és támogassa a különböző közösségeket.
A kormánynak azonban számos ilyen ajánlást még meg kell valósítania.
Cooper már találkozott Williamsszel, hogy megvitassa, hogyan lehet ezeket az ajánlásokat teljes mértékben megvalósítani.
Pénzügyi segítség az áldozatoknak
A kormány egy 1,5 millió fontos alapot is bejelentett a Windrush áldozatainak támogatására a gyakran kihívásokkal teli kártérítési folyamat során.
Az alap célja, hogy megkönnyítse az esedékes pénzügyi kompenzáció igénylését és kézhezvételét.
Ez biztosítja, hogy az áldozatok, akik közül sokan súlyos nehézségekkel szembesültek, megfelelő támogatásban részesüljenek.
A Windrush közösség reakciói
Bár ezek az új tervek reményt keltettek, a Windrush-közösség tagjai továbbra is óvatosak.
Az olyan szervezetek, mint a Windrush Nemzeti Szervezet, remélik, hogy a kormány új kötelezettségvállalása az évek óta tartó késlekedés után valódi változást hoz.
A közösségi vezetők sürgetik a kormányt, hogy ne csak szavakat, hanem tetteket is tegyen.
Sok család még mindig szenved a botrány hatásaitól, és gyors, méltányos kártérítéshez és támogatáshoz való hozzáférésre van szükségük.
Cooper találkozott a közösség érdekelt feleivel, hogy megvitassa a kormány megújított elkötelezettségét a Windrush áldozatai iránt.
A Belügyminisztérium vállalja, hogy tanul a tapasztalataikból. Meghallgatja a Windrush-generációt, családjaikat és a Commonwealth közösségeit.
Az eVisa-rendszerre való áttérés a Windrush-botrány lehetséges megismétlődését jelenti
Az Egyesült Királyság 2025 januárjára a kizárólag digitális eVisa-rendszerre való áttérése aggodalmakat váltott ki egy esetleges Windrush-szerű botrány miatt.
Négymillió, jelenleg biometrikus tartózkodási engedéllyel (BRP) és más fizikai bevándorlási dokumentumokkal rendelkező migránsnak kell átállnia az eVisára.
Fizikai biztonsági mentés nélkül az eVisa rendszer megakadályozhatja, hogy az egyének technológiai problémák vagy internetkimaradások miatt bizonyítsák brit bevándorlási státuszukat.
Ez a képtelenség azt eredményezheti, hogy tévesen nem dokumentáltnak minősülnek, ami veszélyezteti a közszolgáltatásokhoz és a törvényes jogokhoz való hozzáférést.
Ez a forgatókönyv hasonló lenne a Windrush-botrány során tapasztalt kihívásokhoz, és egyre többen követelik, hogy a kormány gondolja át a folyamatot.
Ezzel elkerülhető, hogy a migránsokat a létfontosságú szolgáltatásokból való kizárás vagy a jogi bizonytalanság veszélye fenyegesse.
Az érdekvédelmi csoportok olyan rendszert sürgetnek, amely a digitális és a fizikai bizonyítékot ötvözi a rendszerhibák elleni biztonság érdekében.
Sokan ésszerűbb és hosszabb átmeneti időszakot és jobb tájékoztató kampányt kérnek.
Előre tekintve
Az újjáalakult Windrush-egységgel, egy új Windrush-megbízottal és többletfinanszírozással a kormány reméli, hogy helyrehozza múltbeli hibáit.
Ez az „alapvető újraindítás” igazságot és elismerést ígér a Windrush-botrányban károsultaknak.
Reményt ad arra is, hogy hasonló súlyos hibák soha nem ismétlődnek meg. Ez különösen nagy aggodalomra ad okot a bevándorlási rendszer folyamatban lévő digitalizációja miatt.
E célokat szem előtt tartva a kormány forrásokat is elkülönített az eVisára váltó magánszemélyek támogatására.