Az Egyesült Királyság ETA Cardiffba: Mit kell tudni utazás előtt

A több mint 6000 éve lakott Cardiff az Egyesült Királyság egyik legrégebbi települése. Ma Wales fővárosa, amely dokkjairól, történelmi kastélyáról és büszke sporthagyományairól ismert. Tudja meg, mit érdemes megnézni és megtenni ebben a brit városban, és ebben az utazóknak szóló útmutatóban megtudhatja, hogy az új brit ETA Cardiffra milyen hatással lehet az utazására.

Cardiff korai története

A neolitikus temetkezési kamrák arra utalnak, hogy Cardiff legalább 6000 éve lakott. Először azonban a római invázió idején vált ismertté. A szilurok, egy korai walesi törzs, eleinte ellenálltak a rómaiaknak, és az első század közepén települést alapítottak Cardiffban. Győzelmük nem volt tartós, és a rómaiak 20 éven belül meghódították Cardiffot. Helyét fontosnak tartották, mivel két folyó és a tenger találkozásának pontját jelöli, ezért egy nagy erődöt emeltek itt.

Középkori Cardiff

Cardiff stratégiai elhelyezkedése időnként hátrányt jelentett. Ez volt a helyzet a római kor utáni Cardiffban, amikor a kikötőt többször is kifosztották a viking fosztogatók. A 12. században a régi római erőd helyén végül várat emeltek. Ezt a várat az angol-normannok tartották, és az őslakos walesiek többször fellázadtak ellenük. Nevezetesen, Owain ap Gruffydd – az utolsó walesi születésű walesi herceg – 1404-ben támadott. Elfoglalta Cardiff várát, és a város nagy részét porig égette, amely akkoriban nagyrészt fából épült. Lázadását az angolok meghiúsították, és a várost a következő években újjáépítették.

A dokkok növekedése

Cardiff a következő évszázadokban folyamatosan növekedett, de nem tartozott Wales legnagyobb városai közé. Igazi fellendülése a cardiffi dokkok megépülése után, a 19. század elején következett be. 1815-ben rendszeres hajójáratot létesítettek Cardiff és Bristol között, és a város gyorsan növekedett. A szénben gazdag Wales az ipari forradalom idején virágzott, és Cardiff lett a fő kikötője. A városba özönlöttek a bevándorlók, Angliából, Írországból és más országokból érkeztek munkások, hogy Cardiffban találják meg szerencséjüket. 1881-re Cardiff Wales legnagyobb városává vált. Csak 1955-ben nevezték el walesi fővárosnak, ami a nagyszámú nem walesi lakosság miatt ellentmondásos döntésnek számított. Ezt megelőzően Walesnek nem volt hivatalos fővárosa.

Cardiff legjobb helyei

Cardiff kastély

https://goo.gl/maps/MwCXMSR4Z8saR4SQ6

A 3. századi római erőd helyén épült, a jelenlegi cardiffi várat a 12. században építették. Stratégiai fekvése a magaslaton, közvetlenül a város szívében kulcsfontosságú szerepet játszott az angol-normannok és a walesiek közötti konfliktusokban. Később a nemesség magánrezidenciája lett. Ma a kastélyban múzeum működik. Itt a látogatók megismerkedhetnek Cardiff és a vár történetével, valamint a walesi katonákkal az évszázadok során.

Cardiff-öböl

https://goo.gl/maps/YvV6FRzWtsJBCp8i8

Cardiff a Taff és az Ely folyók torkolatánál fekvő fekvésének köszönheti növekedését. A Cardiff-öböl továbbra is fontos része a városnak. Az öböl körül tett séta során a látogatók megcsodálhatják a történelmi Pierhead épületet és a Senedd épületét, ahol a walesi parlament ülésezik. Itt található a Millennium Centre is, ahol a Walesi Nemzeti Opera lép fel. Az öböl környéke nem szűkölködik éttermekben, üzletekben és rendszeres különleges eseményekben. Az öbölben látható egy felújított norvég templom, amelyet Roald Dahl gyermekkorában látogatott.

Llandaff katedrális

https://goo.gl/maps/aSQJKrn5MoL59JAa8

A 12. században alapított Llandaff-székesegyház egy korábbi, kisebb templom helyén áll. Az évszázadok során többször is megsérült: a walesi lázadások, az angol polgárháború, az 1703-as nagy vihar és a második világháború villámháborúja is megviselte. A székesegyházat többször restaurálták és felújították. A legjelentősebb felújítások a II. világháborút követő évtizedekben történtek. Ezek a felújítások igyekeztek megőrizni az eredeti középkori és gótikus építészeti stílusjegyeket, de az építkezés során több helyi walesi anyagot használtak. Belsejében ősi szentek és korai walesi királyok vannak eltemetve. A székesegyház a mai napig tartó kórushagyományáról ismert. Rendszeres kóruselőadásokat tartanak itt.

Millennium Stadion

https://goo.gl/maps/svvvB3vXns2SwJue9

Cardiff ikonikus stadionja 1999-ben nyílt meg. Különösen a rögbihez, Wales legnépszerűbb sportjához kötődik, és a walesi nemzetközi csapat otthona. Wales hosszú, büszke rögbi-történelemmel rendelkezik. 1905-ben Cardiffban kezdődött a nemzeti himnuszok eléneklésének hagyománya a mérkőzések előtt, amikor a walesi csapat az új-zélandi All Blacks ellen lépett pályára. Az új-zélandi csapat a hagyományos haka-t adta elő, hogy megfélemlítse a házigazdákat, a walesiek pedig spontán nemzeti himnuszuk eléneklésével válaszoltak. Labdarúgó-mérkőzéseket is rendeznek itt, többek között a 2017-es Bajnokok Ligája döntőjét. A Millennium Stadion a sportmérkőzések mellett rendszeres koncerteknek és különleges eseményeknek is otthont ad, és Cardiff egyik fő nevezetességévé vált.

Az Egyesült Királyság ETA Cardiff számára

Az Egyesült Királyság új ETA(Electronic Travel Authorisation) rendszert vezet be. A 2024-ben hatályba lépő program az Egyesült Államokban és Kanadában már létező rendszereken alapul. Célja, hogy digitalizálja az Egyesült Királyság határellenőrzési folyamatait, és a kormánynak nagyobb felügyeletet biztosít az országba történő be- és kilépések felett.

UK ETA jogosultság

Az új ETA-program azon 90 ország állampolgárait érinti, akiknek jelenleg nem kell vízum az Egyesült Királyságba való beutazáshoz. A vízummentességi rendszer megszűnik, és ezentúl ezeknek az utasoknak a belépés előtt ETA-t kell kérelmezniük.

Azoknak az utazóknak, akik hat hónapnál rövidebb időt terveznek az Egyesült Királyságban tölteni, az új brit ETA-t kell kérelmezniük Cardiffban. Ide tartoznak azok, akik nyaralni, barátokhoz vagy családtagokhoz utaznak, rövid ideig tanulnak vagy üzleti útra érkeznek. Azoknak a látogatóknak, akik hat hónapnál hosszabb időt szeretnének az Egyesült Királyságban tölteni, vagy az országban kívánnak dolgozni, továbbra is vízumot kell kérniük.

Az Egyesült Királyság ETA kérelmezési rendszere

Mivel ez egy digitális rendszer, az utazók csak online igényelhetik az ETA-t. Alapvető fontosságú, hogy a jelentkezési folyamatot az utazás előtt befejezzék. Az utazóknak fel kell készülniük arra, hogy az utazás megkezdése előtt a repülőtéren, a kikötőben vagy az állomáson fel kell mutatniuk a fuvarozónak az ETA-értéket. A légi fuvarozók megtagadhatják a beszállást azoktól az utasoktól, akik nem rendelkeznek jóváhagyott brit ETA-vel Cardiffba.

Az ETA kérelmezési folyamat során az utazóknak személyes adatokat kell megadniuk, beleértve az elérhetőségi adatokat, a születési dátumot, a foglalkoztatási státuszt és így tovább. Ezenkívül érvényes biometrikus útlevéllel kell rendelkezniük. A közzétett ETA-követelmények listája itt található, és az utazóknak ajánlott, hogy a kérelem benyújtása előtt ellenőrizze ezeket a követelményeket.

Az utazóknak az Egyesült Királyságban való tartózkodásuk idejére vonatkozó terveikről is tájékoztatást kell adniuk. Például megkérhetik őket, hogy adják meg az utazásuk rövid útitervét, vagy osszák meg a címet, ahol az országban tartózkodni fognak. A múltjukra vonatkozó információkat is fel kell fedniük, például büntetett előéletükről, bevándorlási bűncselekményekről vagy tiltott csoporthoz vagy szervezethez való tartozásukról.

Az ETA-kérelem feldolgozása akár 72 órát is igénybe vehet, ezért az utazóknak elegendő időt kell hagyniuk az utazás megkezdése előtt. A jelentkezési folyamat részeként vissza nem térítendő díjat is be kell fizetniük. Amíg ezt a díjat nem fizetik be, a kérelmet nem dolgozzák fel.

Utazás az Egyesült Királyságban ETA Cardiffba

A Cardiffba tartó brit ETA-vel rendelkező utasok szabadon mozoghatnak az Egyesült Királyságban. Wales, Anglia, Skócia és Észak-Írország között nincs belső határellenőrzés, így nincs szükség további papírmunkára. A nemzetközi utazásra vágyó látogatóknak azonban mindenképpen tájékozódniuk kell az általuk meglátogatni kívánt más országok beutazási feltételeiről. Ez magában foglalja az Ír Köztársaságot is.

Utazás Cardiffba az Egyesült Királyság ETA-val

Cardiff egy olyan város, ahol az ősi történelem és a modernitás keveredik. Sok látogató a történelmi székesegyház és a vár miatt érkezik, míg mások a rögbimeccsek vagy a koncertek miatt látogatnak el a városba. Bármi legyen is az utazás oka, az új brit ETA lehetővé teszi, hogy Cardiff egészét szabadon felfedezhesse. Látogasson el a történelmi emlékművekhez, sétáljon az öböl körül, vagy fedezze fel a város rejtett kincseit. Használja Cardiffot Wales felfedezésének kiindulópontjaként, vagy élvezze a nyüzsgő városi életből való kikapcsolódást.