A 2023 novemberében életbe lépő brit ETA hasonló a vízumhoz, mivel az Egyesült Királyságba látogatni szándékozók előzetes ellenőrzését szolgálja, és csak olyan személyeknek ad utazási engedélyt, akik nem jelentenek potenciális bűnügyi, terrorista vagy biztonsági kockázatot.
Az ETA az Electronic Travel Authorisation (elektronikus utazási engedély) rövidítése, és az új brit ETA pontosan ezt jelenti. Mielőtt az utazó egyáltalán elindulna az Egyesült Királyság négy országának (Skócia, Anglia, Wales és Észak-Írország) valamelyikébe, engedélyt kell kérnie és megkapnia.
A kérelmezési folyamat viszonylag egyszerű, és az online űrlap célja, hogy a kérelmezőtől olyan információkat kérjen, amelyek lehetővé teszik az Egyesült Királyság tisztviselői számára annak megállapítását, hogy a látogató veszélyt jelent-e az Egyesült Királyság biztonságára.
UK ETA indítása
Amíg az Egyesült Királyság még az Európai Unió tagja volt, az Egyesült Királyság és Európa közötti utazás egyszerű volt. Az EU-ba vagy a schengeni térségbe látogató britek számára csak érvényes útlevélre volt szükség, és fordítva, az Egyesült Királyságba belépő európaiak számára.
Hasonlóképpen, számos vízummentes országból származó külföldi állampolgárok csak útlevéllel és vízum nélkül léphetnek be az Egyesült Királyságba. Ma azonban az olyan országokba látogató briteknek, mint Kanada, az Egyesült Államok és Ausztrália, elektronikus előzetes jóváhagyással kell rendelkezniük az utazás előtt, és ez hamarosan az Európai Unió is így lesz, mivel az Európai Unió elkezdi bevezetni saját, ETIAS nevű előzetes szűrési mechanizmusát.
Az ETIAS (Európai Utazási Információs és Engedélyezési Rendszer) 2023 folyamán lép hatályba, és hamarosan kötelezővé válik az Európai Unió és a schengeni térség bármely tagállamába látogató valamennyi látogató számára. Az ETIAS-kötelezettség még azon országok állampolgáraira is vonatkozik, amelyek jelenleg vízummentességet élveznek az EU-val szemben, és ez a lista tartalmazza az Egyesült Államokat, Kanadát, Japánt, Ausztráliát, Új-Zélandot, Dél-Koreát, Brazíliát, valamint az Egyesült Királyságot.
UK ETA Bevezetés
Az Egyesült Királyságban az ETA bevezetése némileg elmarad az Európai Unió ETIAS-ához képest, de a brit kormány továbbra is bízik abban, hogy a rendszer 2024 végére már működőképes lesz. Ez kissé optimista lehet, tekintve az eddigi lassú előrehaladást, de a várakozások szerint az első próbaüzemek még 2023-ban megkezdődhetnek.
Az egyesült királyságbeli ETA egyfajta vízumnak tekinthető, de nem papíralapon, hanem elektronikus formában. A brit ETA-t az útlevélhez digitálisan hozzákapcsolják, és az útlevél beolvasásakor megjelenik egy repülőtéren, tengeri kikötőben vagy más kiindulási ponton, beleértve a nemzetközi vonat- és autóbuszállomásokat is.
Katar polgárai lesznek az elsők, akik kipróbálhatják ezt az új rendszert. Októbertől kezdve a katari állampolgároknak brit ETA-re van szükségük az Egyesült Királyságba történő utazás előtt. Ezt követően, amennyiben nem merülnek fel technikai problémák, a rendszert további hat közel-keleti országra terjesztik ki. A következő hat ország állampolgárainak lesz szükségük 2024 februárjától brit ETA-re:
- Omán
- Jordan
- Kuvait
- Bahrein
- Szaúd-Arábia
- Egyesült Arab Emírségek
Ismétlem, hacsak nem merülnek fel problémák a rendszerrel, a brit ETA-követelményt 2024-ben egész Európában és a világ többi részén bevezetik, és az év végére minden érintett ország állampolgárai számára kötelezővé válik.
Alkalmazási folyamat
Az Egyesült Királyságbeli ETA kérelmezése hasonló a vízumkérelemhez, de a folyamat teljes egészében online vagy egy erre a célra kifejlesztett Egyesült Királyságbeli ETA telefonos alkalmazáson keresztül történik. Ez azt jelenti, hogy a pályázónak rendelkeznie kell internetkapcsolattal rendelkező számítógéppel vagy okostelefonnal. Az érvényes e-mail cím szintén szükséges, mivel minden kommunikáció ezen a módon történik, csakúgy, mint a brit ETA jóváhagyásának vagy elutasításának megerősítése.
A kérelemben kért információk egy sor alapvető és személyes adatot tartalmaznak, és minden kérdésre teljes körűen és őszintén kell válaszolni, mivel a megadott információkat számos brit, európai és világszintű adatbázisban ellenőrizni lehet (és fogják is).
A pályázati űrlap első részei a pályázó adatait kérik:
- Teljes név és cím
- Születési dátum
- Állampolgárság
- Foglalkozás
- Családi állapot
- Útlevélszám és lejárati idő
- Elérhetőségek
A pályázónak emellett egy friss és elfogadható fényképet is fel kell töltenie. A pályázathoz fizetést kell mellékelni. Ez jelenleg 6 font (7 euró) és 10 font (11,60 euró) közötti összegre becsülhető, de a pontos díjat még nem erősítették meg.
Az elfogadásról vagy az elutasításról visszaigazolást küldünk a pályázaton megadott e-mail címre, és a válasz várhatóan legfeljebb három munkanapon belül megérkezik.
A kérelmezési folyamat utolsó és legfontosabb eleme a kérelmezőnek a korábbi bűncselekményekkel vagy terrorista tevékenységekkel kapcsolatos büntetett előéletéről, valamint a vízummal kapcsolatos korábbi szabálysértésekről szóló adatok megadása.
Fókuszban a biztonság
Ha valaki csak útlevéllel utazik, mint ahogyan az jelenleg is történik, az valós kockázatot jelent, hogy nemkívánatos elemek rosszindulatú céllal bejutnak az Egyesült Királyságba. Az útlevél csak nagyon korlátozott információkat szolgáltathat a határbiztonsági erők számára a látogatóról, és a megérkezéskor történő háttérellenőrzés időigényes és kényelmetlen mind az utazó, mind a határőrség ügyeletes ügynöke számára.
A brit ETA-t azért vezetik be, hogy egyszerűbbé tegyék a külföldi állampolgárok látogatását és megerősítsék a biztonságot az Egyesült Királyságon belül. Az új rendszer bevezetésével gyakorlatilag lehetetlenné válik, hogy bárki belépjen az Egyesült Királyságba, mivel az Egyesült Királyság ETA-jának ellenőrzését a látogató indulási helyén kell elvégezni.
Amennyiben valaki az induláskor nem kerülné el az ellenőrzést, az Egyesült Királyságba való megérkezéskor újra ellenőrzik az útlevelét. Ha egy látogató az előírt brit ETA nélkül érkezik, az adott személyt feltartóztatják, és amint ez megoldható, visszaszállítják az indulási helyre.
A brit ETA teljes körű működésével a brit kormány teljes mértékben arra számít, hogy jelentősen csökkenni fog a joghatósága alá illegális bevándorlóként vagy bűncselekmény vagy terrorcselekmény elkövetése céljából belépő személyek száma.
Háttérellenőrzések
Jelenleg nincs meghatározott biztonsági kérdéssorozat az Egyesült Királyság ETA kérelmezési folyamatára, de ésszerűen elvárható, hogy szorosan kövesse az Egyesült Államokban működtetett ESTA rendszerben használtakat. Az ESTA-kérdések négy alapvető témakört érintenek:
- Büntetett előélet
- Terrorista kapcsolatok (és terrorista tevékenység gyanúja)
- Kábítószer-használat
- Bevándorlási előzmények és korábbi vízumok
A feltett kérdések és az azokra adott válaszok az Egyesült Királyságban történő ETA-kérelmezési folyamat kulcsfontosságú részét képezik. Egyes szakaszok nagyon részletesek lehetnek, de ennek oka az, hogy az Egyesült Királyság határőrizeti szerveinek meg kell bizonyosodniuk arról, hogy az Egyesült Királyságba belépő személyeket a lehető legnagyobb mértékben ellenőrizték, és nem jelentenek semmilyen kockázatot, miután engedélyt kaptak az Egyesült Királyságba való belépésre.
Bűnügyi előzmények
Az Egyesült Királyságban ETA-t kérelmező személyeknek teljes körűen fel kell tüntetniük minden büntetett előéletű személyt, akit bűncselekmény miatt elítéltek. Az olyan kisebb szabálysértések, mint a vezetési szabálysértések vagy a számlák nem fizetése nem befolyásolják hátrányosan a kérelmező esélyeit a jóváhagyásra, de a súlyos bűncselekményekért kiszabott börtönbüntetések biztosan befolyásolják.
Terrorizmus Linkek
A világ országai minden eddiginél éberebbek a terrortámadások lehetséges kockázatával kapcsolatban. Bármilyen terrorista bűncselekmény miatt hozott ítélet, vagy akár ismert terrorista csoportokkal való kapcsolat, illetve konfliktusövezetekben tett látogatás komolyan csökkentheti az Egyesült Királyságban történő ETA-engedély megadásának valószínűségét.
Kábítószer-használat
A korábbi kábítószerrel való visszaélés vagy illegális anyagokkal való kereskedés a kérelmező ellen szól, de nem biztos, hogy elutasításhoz vezet, mivel ez az ügy súlyosságától függ, és attól, hogy a visszaélés vagy kereskedés milyen régen történt.
Bevándorlás története
Az Egyesült Királyság ETA-jának egyik célja, hogy megakadályozza a bevándorlók beutazását és illegális tartózkodását az Egyesült Királyságban. A hasonló korábbi bűncselekmények, a vízumidőn túli tartózkodás vagy a korábbi kitoloncolások negatívan befolyásolják a kérelmező esélyeit a sikerre.
Orvosi állapotok vagy kórtörténet
Az amerikai ESTA másik aggályos területe a kérelmező kórtörténete. Különösen így volt ez a koronavírus-járvány csúcspontján, amikor az Egyesült Államokba látogatókat teljes mértékben be kellett oltani a betegség ellen. Az amerikai ESTA-kérdések a fertőző és fertőző betegségekre is kiterjedtek. Az Egyesült Királyságban az ETA-kérelmi űrlap tartalmazhat néhány egészségügyi háttérkérdést, de ez még nem világos.
Az őszinteség a legjobb politika
Várhatóan a brit ETA-kérelmek túlnyomó többségét kis nehézség vagy késedelem nélkül feldolgozzák és elfogadják. Az esetlegesen kissé zaklatott múlttal rendelkező kérelmezők azonban hajlamosak lehetnek hamis vagy félrevezető információkat megadni a nyomtatványon abban a reményben, hogy az ilyen szabálysértések elkerülhetik a figyelmet, és a kérelemnek helyt adnak.
Alkalmazás feldolgozása
Minden kérelmet alaposan ellenőriznek számos rendőrségi és biztonsági adatbázisban, nemcsak a kérelmező hazájában, hanem világszerte. A kérelemben megadott bármilyen helytelen vagy egyenesen hamis adatot felfedeznek, és az Egyesült Királyságban az ETA-t azonnal megtagadják.
Jelenleg nincs fellebbezési eljárás, és az elutasítás végleges döntésnek minősül. Azoknak, akik bármilyen okból be akarnak lépni az Egyesült Királyságba, ehelyett megfelelő brit vízumot kell kérelmezniük, de ennek megadásának esélye jelentősen csökken, ha a nyilvántartásban szerepel egy elutasított brit ETA.
A feltett kérdésekre teljes körű és őszinte választ kell adni. Hacsak a kérelmezőt nem ítélik el súlyos bűncselekmények miatt, mindig van esély arra, hogy az Egyesült Királyságban megadják az ETA-t. A hamis információk megadása vagy az őszinte válaszadás elmulasztása csak elutasítást és csalódást eredményezhet.